Ciepłe okna w domu a ekologia

ekologia a ciepłe okna w domu

Podejmowanie inicjatyw zmierzających do ograniczenia szkodliwego wpływu człowieka na stan środowiska jest niezbędne, by zachować je w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń. Ograniczenie zużycia wody i energii elektrycznej, redukcja odpadów, w tym plastikowych i elektrośmieci, zmniejszenie ilości zanieczyszczeń trafiających do gleby i powietrza to podstawowe działania, które należy podjąć, żeby ograniczyć narastające problemy ekologiczne. Jak ciepłe okna mogą w tym pomóc? Okazuje się, że bardzo.

Ciepłe okna, czyli jakie?

Cieple okna to okna pasywne lub energooszczędne. Co to oznacza w praktyce? Ciepłe okna charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła (Uw). Dla okien energooszczędnych wynosi on poniżej 1,0 W/(m2·K), a dla okien pasywnych mniej niż 0,8 W/(m2·K). Poza tym w tego typu oknach pojawiają się maksymalnie szczelne dwu- lub trzyszybowe pakiety szybowe, w których przestrzenie między szybami wypełnione są gazem szlachetnym. Współczynnik przenikania ciepła (Ug) w takich pakietach szybowych utrzymuje się na poziomie 1,1 W/(m2·K) w przypadku okien energooszczędnych lub do 0,3 W/(m2·K) w oknach pasywnych. Ramy ciepłych okien często wykonane są z szerokich profili o kilkukomorowej budowie, dzięki czemu stolarka osiąga jeszcze lepsze parametry pod względem termoizolacyjności.

W skrócie rzecz ujmując: ciepłe okna, to okna wysoce szczelne, które zmniejszają straty ciepła, a przez to redukują zużycie paliwa potrzebnego do ogrzania budynku. W wymiernym stopniu przyczyniają się do obniżenia rachunków i poprawy stanu środowiska naturalnego.

Ciepłe okna i ich znaczenie dla ekologii

Montaż energooszczędnych okien PCV jest korzystny nie tylko z punktu widzenia użytkownika, ale i realnego wpływu na poprawę stanu środowiska. Wysoka szczelność stolarki sprawia, że straty ciepła w budynku są mniejsze, a to oznacza, że do jego ogrzania potrzeba mniejszej ilości energii. W rezultacie tego zmniejsza się ilość zużywanego opału (np. węgla czy oleju opałowego), a do atmosfery trafia mniej zanieczyszczeń powstających podczas jego spalania.

Nie inaczej wygląda sytuacja, jeśli obiekt ogrzewany jest prądem. Do wytwarzania energii elektrycznej w głównej mierze wykorzystuje się najpopularniejszy materiał opałowy, czyli węgiel. Opału używa się do ogrzania wody, by zamienić ją w parę wodną o wysokim ciśnieniu, niezbędną do zasilenia turbiny wprowadzającej w ruch wał generatora prądu. W rzeczywistości prąd zasilający domową instalację grzewczą produkowany jest z węgla, który podczas spalania emituje do powietrza dużą ilość dwutlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz pyłów zawierających metale ciężkie.

Wspomniane zanieczyszczenia stanowią jedną z głównych przyczyn powiększania się dziury ozonowej, intensyfikacji efektu cieplarnianego oraz powstawania kwaśnych deszczy, a więc największych zagrożeń dla środowiska. Poza tym w sezonie jesienno-zimowym tworzą utrudniający oddychanie i odbijający się negatywnie na zdrowiu człowieka smog.

Wskutek działania kwaśnych deszczy dochodzi m.in. do zakwaszenia wód i gleby, co ma niszczący wpływ na faunę i florę. W wyniku powiększającej się dziury ozonowej do ziemi dociera więcej szkodliwego promieniowania UV, który nie tylko osłabia rośliny i zaburza ich prawidłowy wzrost, ale też działa negatywnie na człowieka. Promieniowanie UV uszkadza układ odpornościowy, przyspiesza proces starzenia się skóry, zwiększa ryzyko rozwoju raka skóry i inicjuje mutacje genetyczne.

Natomiast wzrost efektu cieplarnianego widoczny jest w postaci gwałtownych ulew, coraz częstszych suszy, intensywnych burz i huraganów. W następstwie zmian klimatycznych topnieją lodowce, w efekcie czego podnosi się poziom mórz i oceanów (grozi to zalaniem niżej położonych terenów) i pojawiają się coraz częstsze problemy w uprawie, przez co plony są znacznie mniejsze.

Wysoka emisja spalin pochodzących z węgla niesie ze sobą mnóstwo negatywnych konsekwencji. Dlatego, żeby utrzymać środowisko i ekosystem w dobrym stanie, należy jak najszybciej podjąć kroki w celu jej ograniczenia. Pomocna w tym może okazać się wspomniana instalacja energooszczędnych i pasywnych okien plastikowych, która pozwala obniżyć zużycie paliwa potrzebnego do ogrzewania. Co więcej, redukcja ilości spalanego węgla skutkuje także zmniejszeniem ilości jego wydobycia. Z uwagi na to, że jest on surowcem nieodnawialnym, ma to niebagatelne znaczenie.

ciche bramy garażowe

Ciche bramy garażowe SELECT

Zapewne domyślasz się, że wybór bramy garażowej może mieć duży wpływ na komfort podczas jej użytkowania. Chyba nie chciałbyś otwierać bramy ręcznie w zimową i

okna aluminiowe

Okna aluminiowe

Aluminiowa stolarka okienna to nowoczesność, funkcjonalność i minimalistyczne piękno połączone z wysoką energooszczędnością. Jest solidna, trwała i ognioodporna, nie mogło więc jej zabraknąć w naszej

ciepłe drzwi wejściowe

Ciepłe drzwi wejściowe

O tym, że ciepłe okna potrafią odczuwalnie obniżyć starty ciepła w budynku, wie każdy. Wiele się o tym mówi, dlatego przy wyborze stolarki skupiamy się

technologia superspacer

Redukcja kosztów ogrzewania dzięki Super Spacer

Nowoczesna stolarka bazuje przede wszystkim na innowacyjnych rozwiązaniach. Producenci stosują w swoich wyrobach szereg ulepszeń, które mają przedłużyć ich trwałość, wyciszyć wnętrze, ale przede wszystkim

okno przesuwne w kuchni

Okna przesuwne do kuchni

Niewielki metraż może sprawić kłopot przy aranżacji pomieszczenia. Tymczasem w kuchni każda, nawet najmniejsza ilość powierzchni zdatna do zagospodarowania, jest na wagę złota. Z myślą

okna aluminiowe
Okna
eurocolor

Okna aluminiowe

Aluminiowa stolarka okienna to nowoczesność, funkcjonalność i minimalistyczne piękno połączone z wysoką energooszczędnością. Jest solidna, trwała i ognioodporna, nie mogło

Czytaj więcej »