Ciepło w domu. Jak najlepiej przewietrzyć wnętrze?

ciepło w domu - sunshine

Odpowiednia cyrkulacja powietrza w domu to podstawa dobrego samopoczucia. Stały dopływ świeżego powietrza pozwala uniknąć przykrych dolegliwości, takich jak bóle głowy, trudności z koncentracją, zawroty głowy, nadmierne zmęczenie. Pomaga też stworzyć w domu odpowiedni mikroklimat i pozbyć się szkodliwych dla układu oddechowego pleśni oraz grzybów. Przy sprzyjających warunkach pogodowych z wietrzeniem domu nie ma problemu. Kłopot pojawia się przy upałach. Jak schłodzić wnętrze, gdy żar leje się z nieba? Mamy kilka wskazówek!

Otwieraj okna o odpowiedniej porze

Otwieranie okien w upalny dzień mija się z celem. Nagrzane powietrze z zewnątrz tylko niepotrzebnie podwyższy temperaturę w domu, a nie o to chodzi. W lecie zdecydowanie lepiej wietrzyć wieczorem, nocą lub wczesnym rankiem. Tuż przed wschodem słońca należy zamknąć okna, by zatrzymać wewnątrz chłodne powietrze. Jeśli nie wychodzisz z domu, okna od północnej strony możesz zostawić uchylone na cały dzień. Z tamtej strony nasłonecznienie jest niewielkie, więc szyby się nie nagrzewają i nie oddają ciepła do środka.

W dzień zasłaniaj okna

Okna, zwłaszcza te od wschodniej i południowej strony, najlepiej na cały dzień zasłonić, by zapobiec nagrzewaniu się pomieszczeń. Przesłonić można je grubymi, jasnymi zasłonami (jasny materiał odbija promienie słoneczne, zamiast je pochłaniać), żaluzjami, roletami wewnętrznymi albo roletami zewnętrznymi. Rolety zewnętrzne mają tę przewagę nad resztą rozwiązań, że chronią stolarkę przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Dzięki nim okna mniej się niszczą, służą o wiele dłużej i dłużej zachowują ładny wygląd.

Rób przeciągi

Jeśli tylko masz taką możliwość, otwieraj przeciwległe okna na oścież i rób przeciągi albo zostawiaj na jakiś czas otwarte wszystkie drzwi (w tym drzwi przesuwne i drzwi wejściowe) oraz okna. W ten sposób szybko wpuścisz do środka dużo świeżych mas powietrza i umożliwisz ich swobodny przepływ. Pamiętaj, by intensywnie wietrzyć porą wieczorną albo wczesnym rankiem, gdy na zewnątrz jest chłodniej. Na czas wietrzenia skrzydła drzwi i kwatery rozwiernych okien koniecznie zabezpiecz przed zatrzaśnięciem.

Rozważ montaż nawiewników

Okna plastikowe możesz wyposażyć w nawiewniki, które zapewnią stałą wymianę powietrza. Produkty dostępne są zarówno w wersji sterowanej ręcznie, jak i automatycznie. Przydadzą się szczególnie w czasie burzy, kiedy wietrzenie nie jest możliwe z uwagi na silny wiatr, który mógłby uszkodzić kwaterę, oraz deszcz, który mógłby dostać się do środka.

Schładzaj powietrze

Jeśli w domu jest duszno, spróbuj nieco schłodzić powietrze. Rozwieś w oknie wilgotne firany albo porozwieszaj po mieszkaniu bawełniane ściereczki/prześcieradła i zrób przeciąg. Dodatkowo możesz wspomóc się wentylatorami (jeśli ustawisz przed nimi talerz z kostkami lodu albo zmrożone butelki z wodą efekt będzie jeszcze lepszy) lub napełnić wannę zimną wodą i otworzyć drzwi do łazienki, by przyjemny chłód rozszedł się po wnętrzu.

Uprawiaj rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe nie tylko oczyszczają powietrze, ale także doskonale je nawilżają, przy tym lekko je schładzając. Pomagają stworzyć odpowiedni mikroklimat, dają cień. Roślinami, które najskuteczniej usuwają zanieczyszczenia z powietrza, są m.in. paprocie, bluszcz, skrzydłokwiat, dracena, sansewiera, zielistka Sternberga, aglaonema, fikus benjamin, filodendron.

Wyłączaj urządzenia elektroniczne

Co prawda nie ma to wiele wspólnego z wietrzeniem, ale pomaga ograniczyć nagrzewanie się powietrza. Wychodząc z domu lub nie korzystając z urządzeń AGD i RTV, wyłączaj je z prądu. Sprzęty pozostawione w trybie stand by pobierają prąd, nagrzewają się i oddają ciepło do otoczenia. Ani to ekonomiczne, ani przyjazne środowisku. Do tego całkowicie niepotrzebne. Co więcej, na czas upałów lepiej zrezygnować z pieczenia lub długiego gotowania potraw, od których także wzrasta temperatura we wnętrzu.

Wdrożenie powyższych działań pomoże przetrwać upały i stworzyć w domu komfortowe warunki do wypoczynku. Dzięki wietrzeniu z zastosowaniem powyższych wskazówek powietrze będzie nie tylko świeże i czyste, ale też przyjemnie chłodne.

ciche bramy garażowe

Ciche bramy garażowe SELECT

Zapewne domyślasz się, że wybór bramy garażowej może mieć duży wpływ na komfort podczas jej użytkowania. Chyba nie chciałbyś otwierać bramy ręcznie w zimową i

okna aluminiowe

Okna aluminiowe

Aluminiowa stolarka okienna to nowoczesność, funkcjonalność i minimalistyczne piękno połączone z wysoką energooszczędnością. Jest solidna, trwała i ognioodporna, nie mogło więc jej zabraknąć w naszej

ciepłe drzwi wejściowe

Ciepłe drzwi wejściowe

O tym, że ciepłe okna potrafią odczuwalnie obniżyć starty ciepła w budynku, wie każdy. Wiele się o tym mówi, dlatego przy wyborze stolarki skupiamy się

technologia superspacer

Redukcja kosztów ogrzewania dzięki Super Spacer

Nowoczesna stolarka bazuje przede wszystkim na innowacyjnych rozwiązaniach. Producenci stosują w swoich wyrobach szereg ulepszeń, które mają przedłużyć ich trwałość, wyciszyć wnętrze, ale przede wszystkim

okno przesuwne w kuchni

Okna przesuwne do kuchni

Niewielki metraż może sprawić kłopot przy aranżacji pomieszczenia. Tymczasem w kuchni każda, nawet najmniejsza ilość powierzchni zdatna do zagospodarowania, jest na wagę złota. Z myślą

okna aluminiowe
Okna
eurocolor

Okna aluminiowe

Aluminiowa stolarka okienna to nowoczesność, funkcjonalność i minimalistyczne piękno połączone z wysoką energooszczędnością. Jest solidna, trwała i ognioodporna, nie mogło

Czytaj więcej »