Drzwi na taras i do ogrodu – uchylne czy przesuwane?

drzwi na tara i do ogrodu

Taras w naturalny sposób łączy przestrzeń domową z ogrodem. To miejsce wypoczynku, rodzinnych spotkań i zabaw z dziećmi. Powinien więc być maksymalnie funkcjonalny, tak samo jak prowadzące na niego drzwi. Aktualnie największą popularnością wśród drzwi tarasowych cieszą się drzwi uchylne oraz przesuwne. Które z nich wybrać i z czym trzeba się liczyć, jeśli chodzi o ich użytkowanie?

Tradycja zawsze na czasie

Drzwi skrzydłowe rozwierane to model najczęściej spotykany w domach jednorodzinnych przynależnych do tzw. starego typu budownictwa, aczkolwiek nierzadko pojawiają się w nowoczesnych budynkach. Dostępne w wariancie jedno-, i dwuskrzydłowym, gdzie standardowa szerokość skrzydła wynosi zwykle 90 cm.
Skrzydła można łączyć i tworzyć z nich większe zestawy, jednak nie jest to zbyt dobre rozwiązanie ze względu na estetykę. Ramy łączonych skrzydeł lub zastosowany pośrodku słupek „zmniejszają” ilość szklanej powierzchni, przez co do środka dociera mniej światła. Otwarte drzwi zajmują sporo miejsca, więc przy wyjściu na taras trzeba zostawić trochę wolnej przestrzeni na rozwarcie skrzydeł. Lepiej też nie ustawiać w ich sąsiedztwie żadnych mebli, bo dostęp do nich może być utrudniony.

W większości przypadków instalacja drzwi uchylnych wymaga wykonania wysokiego progu, który może przeszkadzać dzieciom i osobom starszym przy wychodzeniu na taras. Łatwiej przez niego przepaść i zdecydowanie trudniej przekroczyć, gdy coś ciężkiego przenosi się przez drzwi. Do tego drzwi rozwierane są dość wąskie, więc wnoszenie i wynoszenie przez nie dużych przedmiotów może przysporzyć niemałych problemów.

Nie można jednak odmówić drzwiom uchylnym tego, że są o wiele tańsze od przesuwnych. Do tego funkcja uchylna pozwala wywietrzyć pomieszczenie bez konieczności rozwierania całego skrzydła. Większość tego typu drzwi zewnętrznych wyposażona jest także w mikrorozszczelnienie zapewniające stały dopływ świeżego powietrza do wnętrza. Poza tym rozwierane drzwi tarasowe mają swój urok, a ich dekoracyjne ramy świetnie przyozdabiają wnętrza, zwłaszcza stylizowane.

Nowoczesność w maxi wydaniu

Drzwi przesuwne to propozycja stworzona głównie z myślą o nowoczesnych wnętrzach. Duże szyby wpuszczają do środka więcej światła, przez co pomieszczenia wyglądają na większe, stają się bardziej przestronne. Obecnie największym powodzeniem cieszą się wyroby w wersji podnoszono-przesuwnej (HS) oraz odstawno-przesuwne (PSK).
Drzwi przesuwne oferują komfortowe wyjście na taras o szerokości do 240 cm, przy czym tak samo jak drzwi uchylne, można je ze sobą łączyć uzyskując przeszklenie o długości nawet 5-6 m (w większości domów tyle mierzy jedna ściana), które zapewni wspaniałe widoki.

Drzwi przesuwne są bardzo komfortowe w użytkowaniu. Skrzydła płynnie suną po specjalnych prowadnicach, więc do ich przesunięcia nie potrzeba dużej siły. „Przemieszczają się” się równolegle względem ściany, zatem po otwarciu nie zajmują dodatkowego miejsca, tylko tworzą jednolitą powierzchnię ze ścianą.
Co ważne, ich skrzydła można zatrzymać w dowolnym miejscu i zabezpieczyć przed przesuwaniem się, dopasowując szerokość przejścia do aktualnych wymagań, regulując w ten sposób intensywność wietrzenia. Z reguły progi drzwi przesuwnych są niskie lub ukrywa się je w podłodze, co znacznie ułatwia wychodzenie na taras i ogranicza liczbę ewentualnych potknięć.

Które drzwi wybrać: uchylne czy przesuwne?

Wybór nie jest łatwy. Dużo zależy od metrażu pomieszczenia oraz aktualnych warunków mieszkaniowych. Drzwi przesuwne są bardziej uniwersalne ze względu na wąskie profile i spore przeszklenia: małe wnętrza rozświetlą i optycznie powiększą, natomiast do dużych wprowadzą więcej zieleni, zagwarantują wspaniałe widoki, zaoferują bliskość natury. Szczególnie polecamy je do domów, gdzie taras jest często użytkowany, a w domu mieszkają małe dzieci i osoby starsze.

Drzwi uchylne są bardziej „kameralne”. Nie robią efektu „wow”, za to są wysoce praktyczne. Mają mniejsze przeszklenia niż drzwi przesuwne, toteż łatwiej utrzymać je w czystości. Sprawdzą się jako wyjście na niewielki taras, z którego korzysta się od czasu do czasu. Ich szerokie ramy i słupek mogą w małych pomieszczeniach przytłaczać.

ciche bramy garażowe

Ciche bramy garażowe SELECT

Zapewne domyślasz się, że wybór bramy garażowej może mieć duży wpływ na komfort podczas jej użytkowania. Chyba nie chciałbyś otwierać bramy ręcznie w zimową i

okna aluminiowe

Okna aluminiowe

Aluminiowa stolarka okienna to nowoczesność, funkcjonalność i minimalistyczne piękno połączone z wysoką energooszczędnością. Jest solidna, trwała i ognioodporna, nie mogło więc jej zabraknąć w naszej

ciepłe drzwi wejściowe

Ciepłe drzwi wejściowe

O tym, że ciepłe okna potrafią odczuwalnie obniżyć starty ciepła w budynku, wie każdy. Wiele się o tym mówi, dlatego przy wyborze stolarki skupiamy się

technologia superspacer

Redukcja kosztów ogrzewania dzięki Super Spacer

Nowoczesna stolarka bazuje przede wszystkim na innowacyjnych rozwiązaniach. Producenci stosują w swoich wyrobach szereg ulepszeń, które mają przedłużyć ich trwałość, wyciszyć wnętrze, ale przede wszystkim

okno przesuwne w kuchni

Okna przesuwne do kuchni

Niewielki metraż może sprawić kłopot przy aranżacji pomieszczenia. Tymczasem w kuchni każda, nawet najmniejsza ilość powierzchni zdatna do zagospodarowania, jest na wagę złota. Z myślą

okna aluminiowe
Okna
eurocolor

Okna aluminiowe

Aluminiowa stolarka okienna to nowoczesność, funkcjonalność i minimalistyczne piękno połączone z wysoką energooszczędnością. Jest solidna, trwała i ognioodporna, nie mogło

Czytaj więcej »