Duże okna w domu – wady i zalety

drzwi hs, duże przeszlenie

Duże przeszklenia w domu doskonale doświetlają wnętrze, sprawiają, że wygląda na bardziej przestronne. Im większą powierzchnię zajmują, tym dają lepszy efekt. Jednak jak każde rozwiązanie, oprócz licznych zalet, mają też kilka wad.

Okna wielkoformatowe – plusy

Wielkoformatowe okna mają mnóstwo zalet, przez które są coraz chętniej stosowane nie tylko w nowoczesnym, ale i w tradycyjnym budownictwie. Za co najczęściej się je docenia?

Estetyka, przestronności i funkcjonalność

Duże okna podnoszą estetykę wnętrza, tworzą wrażenie otwartej przestrzeni. Za ich sprawą pomieszczenia wyglądają na większe, bardziej przestronne, nabierają lekkości, stają się przytulniejsze.

Dzięki nim budynek z zewnątrz prezentuje się bardziej efektownie, podwyższa się też jego funkcjonalność. Okazałe okna w elegancki sposób łączą przestrzeń domową z tarasem i ogrodem. Zwykle przyjmują formę drzwi przesuwnych, by ich otwieranie nie wymagało użycia zbyt dużej siły, było maksymalnie komfortowe.

Jaśniej, widniej, cieplej

Wielkoformatowe okna plastikowe rewelacyjnie doświetlają wnętrze. Przez przeszkloną ścianę do środka dociera więcej światła, więc jest w nim o wiele jaśniej. Nasz klimat ma to do siebie, że przez sporą część roku dni są szare, a zimą krótkie, zatem przyda się każda dodatkowa porcja naturalnego światła.

Co więcej, w sezonie zimowym przeszklenia mogą pomóc dogrzać pomieszczenia. By wykorzystać energię słoneczną do nagrzania powietrza w domu, duże szyby trzeba umieścić od południowej strony, gdzie słońce świeci najdłużej i najmocniej.

Wspaniałe widoki

Okna i drzwi tarasowe/balkonowe sięgające od podłogi do sufitu otwierają dom na otoczenie. Siedząc wygodnie na kanapie, można rozkoszować się zielenią ogrodu, obserwować wschody i zachody słońca, napawać się widokiem gór. Wspaniałe krajobrazy za oknem pozwalają poczuć bliskość natury, wprowadzają do wnętrza nieco kojącej harmonii. Ale okazałe przeszklenia mają też jeszcze jedną zaletę – można przez nie obserwować dzieci, bawiące się w ogrodzie.

Okna wielkoformatowe – minusy

Gdyby duże okna miały same zalety, byłoby zbyt pięknie. Nie oszukujmy się, wielkoformatowa stolarka ma też parę wad, które należy wziąć pod uwagę, rozważając jej zakup.

Za gorąco w lecie, za chłodno w zimie

Przeszklone ściany świetnie sprawdzają się przy dogrzewaniu pomieszczeń w zimie, ale w lecie, gdy słońce silnie praży, mogą dać się mocno we znaki. Dlatego też duże okna koniecznie należy czymś przysłonić. Najlepsze rezultaty dają rolety zewnętrzne i specjalne folie ochronne, które blokują promienie UV i redukują ilość docierającego do środka światła, tym samym zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Tańszą alternatywę dla nich stanowią żaluzje, rolety zewnętrzne i zasłony.

Trzeba również przyznać, że choć duże okna PCV pomagają dogrzewać pokoje, to niestety stanowią sporej wielkości przegrodę, przez którą ciepło ucieka na zewnątrz. By nie zbankrutować na rachunkach za ogrzewanie, radzimy zainwestować w stolarkę energooszczędną. Okna o niskim współczynniku przenikania ciepła zainstalowane zgodnie z zasadami ciepłego montażu (szerzej pisaliśmy o nim w artykule Ciepły montaż okna a oszczędności na ogrzewaniu) odczuwalnie ograniczą straty ciepła.

Nieproszeni obserwatorzy i podwyższone ryzyko włamania

Przez duże okna łatwo zajrzeć do środka, zatem każdy, kto znajdzie się w pobliżu domu, będzie mógł podejrzeć, co się w nim dzieje. Aby uniknąć wścibskich spojrzeń, wystarczy postarać się o przesłony. Rozwiązanie? Wspomniane folie okienne lub rolety zewnętrzne, które zapewnią prywatność.

Poza tym przeszklone przestrzenie prościej sforsować aniżeli drzwi. Z tego względu warto zainwestować w stolarkę wyposażoną w zabezpieczenia antywłamaniowe, takie jak wzmocnione pakiety szybowe i antywyważeniowe zaczepy.

Cena, cena i… jeszcze raz cena

Cena okna uzależniona jest od jego gabarytów i rodzaju materiałów konstrukcyjnych. Okna stałe (fiksy) są tańsze niż drzwi przesuwne, ale i mniej wygodne w użytkowaniu. Co do profili to najdroższej wychodzą aluminiowe, tuż za nimi plasują się drewniane, a na końcu z PCV. Sporo kosztują pakiety z szyb klejonych i hartowanych, z tym że są o wiele wytrzymalsze i na wypadek rozbicia o wiele bezpieczniejsze od standardowych. W zależności od zastosowanych rozwiązań koszt jednego okna może sięgać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, niemniej za jakość i efekt, jaki zapewniają, warto zapłacić więcej.

Trudności aranżacyjne i czyszczenie

Przeszklonej ściany nie należy niczym zastawiać, dlatego rozmieszczenie mebli musi być dobrze przemyślane. Przy projektowaniu aranżacji trzeba pominąć ścianę z oknami. W jej pobliżu najlepiej zorganizować miejsce do wypoczynku, by móc cieszyć oko widokami. I na koniec – sporej wielkości okna trudniej utrzymać w czystości. Ze względu na gabaryty przy usuwaniu zabrudzeń trzeba się nieźle napracować, a wymagają częstego mycia, bo tylko wtedy w 100% spełniają swoją funkcję.

ciche bramy garażowe

Ciche bramy garażowe SELECT

Zapewne domyślasz się, że wybór bramy garażowej może mieć duży wpływ na komfort podczas jej użytkowania. Chyba nie chciałbyś otwierać bramy ręcznie w zimową i

okna aluminiowe

Okna aluminiowe

Aluminiowa stolarka okienna to nowoczesność, funkcjonalność i minimalistyczne piękno połączone z wysoką energooszczędnością. Jest solidna, trwała i ognioodporna, nie mogło więc jej zabraknąć w naszej

ciepłe drzwi wejściowe

Ciepłe drzwi wejściowe

O tym, że ciepłe okna potrafią odczuwalnie obniżyć starty ciepła w budynku, wie każdy. Wiele się o tym mówi, dlatego przy wyborze stolarki skupiamy się

technologia superspacer

Redukcja kosztów ogrzewania dzięki Super Spacer

Nowoczesna stolarka bazuje przede wszystkim na innowacyjnych rozwiązaniach. Producenci stosują w swoich wyrobach szereg ulepszeń, które mają przedłużyć ich trwałość, wyciszyć wnętrze, ale przede wszystkim

okno przesuwne w kuchni

Okna przesuwne do kuchni

Niewielki metraż może sprawić kłopot przy aranżacji pomieszczenia. Tymczasem w kuchni każda, nawet najmniejsza ilość powierzchni zdatna do zagospodarowania, jest na wagę złota. Z myślą

okna aluminiowe
Okna
eurocolor

Okna aluminiowe

Aluminiowa stolarka okienna to nowoczesność, funkcjonalność i minimalistyczne piękno połączone z wysoką energooszczędnością. Jest solidna, trwała i ognioodporna, nie mogło

Czytaj więcej »