Jakie wymagania powinny spełniać współczesne okna?

nowoczesne okna Eurocolor

Współczesna stolarka nie dość, że musi wpisywać się w obowiązujące standardy, to jeszcze spełniać rosnące potrzeby klientów. By sprostać oczekiwaniom, producenci ciągle udoskonalają swoje wyroby. Okna i drzwi zaopatrują w systemy podwyższające komfort użytkowania, a przez zastosowanie innowacyjnych materiałów i nowoczesnych rozwiązań dążą do uzyskania jak najwyższych parametrów technicznych. Czym powinna charakteryzować się współczesna stolarka? Jakim kryteriom powinna odpowiadać?

Wymagania w zakresie przepisów prawnych

Dopuszczenie stolarki otworowej do sprzedaży warunkuje zgodność z przepisami. W normach określone są minimalne wymagania, jakie muszą spełniać wyroby, aczkolwiek spora część produktów dostępnych na rynku wyraźnie przewyższa ustalone standardy.

Przy produkcji okien PCV należy przestrzegać zharmonizowanej normy unijnej PN-EN 14351-1+A1:2010, w której jasno określono wytyczne w zakresie wytwórstwa i właściwości eksploatacyjnych. Przed dopuszczeniem towarów do obrotu przeprowadza się testy oceny zgodności wyrobu z dyrektywami lub specyfikacją techniczną. Badania stanowią podstawę do poświadczenia właściwości towarów i oznakowania ich znakiem CE. Każdy producent okien zobowiązany jest udostępnić klientom spis parametrów (tzw. Deklaracja Właściwości Użytkowych Wyrobu) każdego z produktów wchodzących w skład oferty. Sporo wytwórców oprócz nich umieszcza na towarach także etykiety energetyczne informujące o tym, jak stolarka przyczynia się do ograniczenia strat ciepła w budynku.

Ze względu na wzrost znaczenia energooszczędności, zaostrzono normy w zakresie izolacji termicznej okien. Aktualnie współczynnik przenikania ciepła okien plastikowych nie może być wyższy niż 1,1 W/(m2·K). Dotyczy to także drzwi tarasowych/balkonowych oraz drzwi zewnętrznych. Wyjątek stanowią jedynie okna dachowe, gdzie parametr ten może wynosić maks. 1,3 W/(m2·K). W sprzedaży nietrudno jednak znaleźć stolarkę o Uw poniżej 1,1 W/(m2·K). Warto się na nią zdecydować, ponieważ od 2021 r. wymagania w zakresie minimalizacji strat ciepła będą jeszcze wyższe. W nowo powstałych budynkach dopuszczalny będzie montaż produktów o współczynniku przenikania ciepła poniżej 0,9 W/(m2·K), które teraz dedykowane są budynkom energooszczędnym i pasywnym.

Wymagania użytkowe

Kwestie techniczne mamy omówione, więc przejdźmy do właściwości użytkowych. Współczesne okna nie mają już tylko doświetlać wnętrza i ograniczać strat ciepła. Oczekuje się, że będą także komfortowe w użytkowaniu, pomogą stworzyć w domu odpowiedni mikroklimat, podwyższą bezpieczeństwo budynku. Wszystkie wspomniane aspekty realizują dzięki niezawodnie działającym mechanizmom oraz wykorzystaniu przy ich produkcji innowacyjnych technologii.

Za wysoką wygodę użytkowania stolarki odpowiadają głównie okucia i systemy podnośne. To dzięki nim skrzydła lekko się otwierają i zamykają, a cały proces przebiega płynnie (w naszych oknach taki efekt osiągnęliśmy m.in. za sprawą opatentowanej rolki KoPiBO). Regułą stało się wyposażanie stolarki w funkcję zima-lato lub mikrowentylację zapewniającą stały dopływ świeżego powietrza do wnętrza budynku. Rozwiązania te pomagają też usuwać nadmiar wilgoci z pomieszczenia stanowiący główną przyczynę rozwoju chorobotwórczych pleśni i grzybów.

Poza tym konstrukcję dzisiejszych okien wykonuje się z elementów o dużej wytrzymałości mechanicznej i odporności na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, przez co znacznie wydłuża się ich żywotność. Okna plastikowe mogą dobrze służyć nawet 20-30 lat, o ile właściwie się o nie dba. Szczelne, trójszybowe pakiety oraz profile o komorowej budowie nie tylko chronią przed stratami ciepła, ale też wytłumiają hałasy z zewnątrz, więc w domu jest znacznie ciszej.

Żądany poziom bezpieczeństwa stolarki uzyskuje się za sprawą wachlarza zabezpieczeń antywłamaniowych. W zależności od potrzeb klienta wyroby doposaża się w zaczepy antywyważeniowe, wzmocnione szyby albo specjalne rygle. Natomiast aby uniemożliwić otwarcie okna przez małe dziecko, stosuje się klamki z blokadą zdejmowaną przy użyciu kluczyka.

Współczesne okna to produkty zachowujące najwyższą funkcjonalność. Solidne, wytrzymałe, łatwe w obsłudze, niewymagające w zakresie konserwacji. Z roku na rok coraz lepiej chronią przed stratami ciepła, pomagają stworzyć komfortowe warunki do mieszkania.

ciche bramy garażowe

Ciche bramy garażowe SELECT

Zapewne domyślasz się, że wybór bramy garażowej może mieć duży wpływ na komfort podczas jej użytkowania. Chyba nie chciałbyś otwierać bramy ręcznie w zimową i

okna aluminiowe

Okna aluminiowe

Aluminiowa stolarka okienna to nowoczesność, funkcjonalność i minimalistyczne piękno połączone z wysoką energooszczędnością. Jest solidna, trwała i ognioodporna, nie mogło więc jej zabraknąć w naszej

ciepłe drzwi wejściowe

Ciepłe drzwi wejściowe

O tym, że ciepłe okna potrafią odczuwalnie obniżyć starty ciepła w budynku, wie każdy. Wiele się o tym mówi, dlatego przy wyborze stolarki skupiamy się

technologia superspacer

Redukcja kosztów ogrzewania dzięki Super Spacer

Nowoczesna stolarka bazuje przede wszystkim na innowacyjnych rozwiązaniach. Producenci stosują w swoich wyrobach szereg ulepszeń, które mają przedłużyć ich trwałość, wyciszyć wnętrze, ale przede wszystkim

okno przesuwne w kuchni

Okna przesuwne do kuchni

Niewielki metraż może sprawić kłopot przy aranżacji pomieszczenia. Tymczasem w kuchni każda, nawet najmniejsza ilość powierzchni zdatna do zagospodarowania, jest na wagę złota. Z myślą

okna aluminiowe
Okna
eurocolor

Okna aluminiowe

Aluminiowa stolarka okienna to nowoczesność, funkcjonalność i minimalistyczne piękno połączone z wysoką energooszczędnością. Jest solidna, trwała i ognioodporna, nie mogło

Czytaj więcej »