Okna fix – wady i zalety

okna fix, okno typu fix

Na nieotwierane okna typu fix patrzymy coraz przychylniejszym okiem. Pojawiają się w wielu nowo powstałych budynkach, gdzie liczy się uzyskanie wysokiej energooszczędności. Dość często montuje się je w pomieszczeniach gospodarczych i wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba doświetlenia wnętrza. Jak każdy produkt mają swoje mocne i słabe strony. Poznaj je, nim zdecydujesz się na zakup.

Za co cenimy okna typu fix?

Przez lata okna fix były niedoceniane. Nowoczesne budownictwo zmieniło jednak to podejście. Dziś już nie tylko chętnie montuje się je w biurowcach, lokalach usługowych i sklepach, ale też w domach jednorodzinnych. Z jakich względów znajdują coraz szersze zastosowanie?

Jedno okno – wiele możliwości

Stałe okna PCV mogą pełnić różne funkcje. Używa się ich np. po to by doświetlić wnętrze, zwiększyć powierzchnię przeszklenia lub poprawić walory estetyczne pomieszczenia. Bardzo często uzupełnia się nimi okna na poddaszu lub używa w formie nadstawek w kształcie łuku bądź trójkąta nad oknem rozwieralnym np. w salonie. Dość często pojawiają się także w kuchni i jadalni w postaci okien narożnych. Nierzadko łączy się je z drzwiami przesuwnymi, by niższym kosztem zwiększyć przeszklenie ściany i tym samym zyskać panoramiczny widok na zewnątrz.

Dużo taniej

Z uwagi na to, że okna nieotwierane pozbawione są skrzydeł i okuć, są tańsze od standardowych okien tej samej wielkości o jakieś 20-40%. Biorąc pod uwagę całościowy koszt inwestycji, na ich kupnie można sporo zaoszczędzić. Ich niższa cena spowodowana jest prostszą budową, mniejszą ilością dodatkowych elementów i mniejszą ilością materiału potrzebnego do ich produkcji.

Szczelne i bezpieczne

Żadne okna nie są tak szczelne jak fixy. Nawet najlepsze w swojej klasie standardowe okna plastikowe nie są w stanie osiągnąć tak wysokich parametrów pod względem izolacyjności. Wynika to stąd, że w oknie stałym pakiet szybowy jest wklejony bezpośrednio w ramę. Nie ma żadnych uszczelek, które z czasem mogłyby przestać należycie spełniać swoją funkcję. Z powodu konstrukcji fixy są też mniej podatne na sforosowanie przez włamywacza. Nie mają okuć, więc nie można ich wyważyć. Poza tym zalecane do nich szyby w klasie P4 i P5 trudno zbić.

Więcej słońca, więcej ciepła

Brak skrzydła w oknach stałych sprawia, że można zaopatrzyć je w bardzo cienkie ramy. Brak kwater oznacza także, że szyb nie trzeba dzielić na segmenty ani wstawiać do okna słupka. Dzięki temu można zwiększyć powierzchnię przeszklenia, przez którą do środka będzie wpadać więcej światła. Ma to swoje plusy – pozwala lepiej doświetlić wnętrze, rozwidnić je, a w zimie dogrzać światłem słonecznym, oczywiście o ile dom charakteryzuje się wysoką energooszczędnością.

Duże, ale zajmują mało miejsca

Rozmiar okien rozwieralno-uchylnych w pewien sposób ogranicza udźwig i wytrzymałość okucia oraz ciężar szklenia. Okna fix są pozbawione mechanizmów odpowiedzialnych za pracę skrzydła, a przeszklenie osadza się w ramie, co zapewnia dużą swobodę w kwestii wielkości. Okna stałe mogą mieć naprawdę spore rozmiary. Stanowią więc idealne rozwiązanie, gdy w grę wchodzi przeszklenie kilkumetrowej ściany. Poza tym nie mają kwater, które po otwarciu zajmują miejsce i ograniczają możliwości aranżacyjne. Wokół okien stałych nie trzeba pozostawiać wolnej przestrzeni potrzebnej do ich użytkowania. Tuż przy nich można ustawić komplet wypoczynkowy lub stół jadalniany albo wykonać pod nimi kuchenny blat.

Niemal bezobsługowe

Okna nieotwierane nie wymagają konserwacji okuć, uszczelek ani profili okiennych. Nie trzeba ich regulować. Są też łatwe do utrzymania w czystości – nie mają zakamarków ani szczelin, w których mógłby się zbierać brud.

W czym problem?

Okna fix mają mnóstwo zalet. Niemniej jednak są aspekty, z powodu których do ich zakupu podchodzimy dość ostrożnie, by nie powiedzieć z lekką rezerwą.

Tanie, z jednym ale…

Ceny okien fix są niższe niż rozwieralno-uchylnych, ale tylko wtedy, gdy ich gabaryty nie wykraczają zanadto poza przyjęte standardy. Duża powierzchnia przeszkleń może wygenerować dodatkowe koszty ze względu na konieczność wzmocnienia pakietów szybowych. Bardzo duże okna mogą też wymagać specjalistycznego transportu, a do ich montażu może być potrzebny dźwig, za co trzeba dodatkowo zapłacić.

Utrudnione mycie

Okna stałe nie otwierają się, więc trzeba myć je z zewnątrz. Przy kiepskiej pogodzie lub ujemnych temperaturach może to stanowić nie lada wyzwanie. Podobnie jak usunięcie zabrudzeń z okien na piętrze – jeśli nie ma balkonu, trzeba będzie skorzystać z drabiny lub wynająć do tego profesjonalną ekipę.

Ograniczenia instalacyjne

Z wyżej wspomnianych względów okna PCV typu fix zaleca się instalować na parterze lub w pomieszczeniach z wyjściem na balkon, ewentualnie na niższych kondygnacjach, by można było do nich dosięgnąć z drabiny. W innym wypadku ich pielęgnacja może stać się bardzo kłopotliwa.

Niemożność wietrzenia

Okien stałych nie da się uchylić, więc wietrzenie z ich pomocą w ogóle nie wchodzi w grę. Dlatego też powinno się je montować wyłącznie w pomieszczeniach z prawidłowo działającą wentylacją lub instalować je w zestawie z oknami rozwieralno-uchylnymi.

ciche bramy garażowe

Ciche bramy garażowe SELECT

Zapewne domyślasz się, że wybór bramy garażowej może mieć duży wpływ na komfort podczas jej użytkowania. Chyba nie chciałbyś otwierać bramy ręcznie w zimową i

okna aluminiowe

Okna aluminiowe

Aluminiowa stolarka okienna to nowoczesność, funkcjonalność i minimalistyczne piękno połączone z wysoką energooszczędnością. Jest solidna, trwała i ognioodporna, nie mogło więc jej zabraknąć w naszej

ciepłe drzwi wejściowe

Ciepłe drzwi wejściowe

O tym, że ciepłe okna potrafią odczuwalnie obniżyć starty ciepła w budynku, wie każdy. Wiele się o tym mówi, dlatego przy wyborze stolarki skupiamy się

technologia superspacer

Redukcja kosztów ogrzewania dzięki Super Spacer

Nowoczesna stolarka bazuje przede wszystkim na innowacyjnych rozwiązaniach. Producenci stosują w swoich wyrobach szereg ulepszeń, które mają przedłużyć ich trwałość, wyciszyć wnętrze, ale przede wszystkim

okno przesuwne w kuchni

Okna przesuwne do kuchni

Niewielki metraż może sprawić kłopot przy aranżacji pomieszczenia. Tymczasem w kuchni każda, nawet najmniejsza ilość powierzchni zdatna do zagospodarowania, jest na wagę złota. Z myślą

okna aluminiowe
Okna
eurocolor

Okna aluminiowe

Aluminiowa stolarka okienna to nowoczesność, funkcjonalność i minimalistyczne piękno połączone z wysoką energooszczędnością. Jest solidna, trwała i ognioodporna, nie mogło

Czytaj więcej »