Rolety zewnętrzne. Ochronią nas latem i zimą

rolety zewnętrzne

Montaż rolet zewnętrznych to jedna z najlepszych inwestycji, jakie można poczynić w celu podwyższenia komfortu mieszkaniowego i zachowania stolarki w dobrym stanie. Okazuje się, że rolety doskonale spisują się nie tylko w upalne, ale i w mroźne dni. Jak chronią latem, a jak zimą?

Jak rolety zewnętrzne chronią zimą?

Okna to przegrody, przez które zimą ciepło ucieka na zewnątrz. Stolarka pasywna i energooszczędna, o niskim współczynniku przenikania ciepła, redukuje to zjawisko do minimum, więc straty są naprawdę niewielkie. Montaż rolet zewnętrznych pozwala osiągnąć w tej kwestii jeszcze lepsze rezultaty.

Rolety zewnętrzne pełnią funkcję dodatkowej termoizolacji. Ich profile wypełnione są pianką poliuretanową, która blokuje „ucieczkę” ciepłych mas powietrza. Przez to przestrzeń między nimi a oknem tworzy swoistą poduszkę powietrzną minimalizującą straty ciepła o kolejne kilka procent. Rolety zewnętrzne w połączeniu z energooszczędnymi/pasywnymi oknami PCV umożliwiają ograniczenie strat ciepła nawet o 20-30%, co w skali roku zapewnia spore oszczędności na ogrzewaniu. Co więcej, opuszczone rolety zewnętrzne chronią okna przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak opady śniegu i silny mróz.

… a jak latem?

Latem z kolei rolety zewnętrzne chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem się. Gdy na zewnątrz panuje nieznośny upał, chłodu szukamy w budynku. Na nic się jednak zda obniżanie temperatury z pomocą przenośnego klimatyzatora czy klimatyzacji, jeśli szyby okienne będą przepuszczać do środka promienie słoneczne i nagrzewając się, oddawać ciepło do otoczenia. Dlatego dla uzyskania i późniejszego utrzymania odpowiedniego komfortu cieplnego we wnętrzu tak ważne jest zasłanianie okien w gorące dni.

Co ciekawe, przez samo zastosowanie rolet zewnętrznych, nocne wietrzenie i nawilżanie powietrza w budynku, można stworzyć w domu przyjemny mikroklimat (pisaliśmy o tym w artykule Ciepło w domu. Jak najlepiej przewietrzyć wnętrze?). W ostatecznym rozrachunku może okazać się, że korzystanie z klimatyzacji nie będzie konieczne lub potrzebne tylko sporadycznie.

Montaż rolet zewnętrznych – dodatkowe korzyści

Ograniczenie strat ciepła i zabezpieczenie pomieszczeń przed przegrzewaniem się to niejedyne korzyści, jakie daje instalacja rolet zewnętrznych. Rolety zewnętrzne chronią przez niszczącym wpływem promieniowania UV zarówno same okna, jak i wyposażenie wnętrz (silne promieniowanie słoneczne doprowadza do blaknięcia obić i płowienia koloru na ścianach). Znacznie ograniczają też negatywny wpływ czynników atmosferycznych na ramy okienne, w związku z czym stolarka dłużej zachowuje trwałość i ładny wygląd.

Dzięki roletom zewnętrznym łatwiej utrzymać okna w czystości. W czasie deszczu woda odbijająca się od zakurzonego parapetu nie brudzi okien, więc można rzadziej je myć. Korzyści z ich użytkowania odczuwalne są też w czasie silnych wiatrów: w domu jest zdecydowanie ciszej, a konstrukcja stolarki jest mniej narażona na uginanie się wskutek różnicy ciśnień powietrza. Mimo że niemal każdy producent drzwi i okien tak projektuje swoje wyroby, by charakteryzowały się wysoką klasą odporności na wiatr, dodatkowe zabezpieczenie w postaci rolet zewnętrznych na pewno nie zaszkodzi.

Poza tym rolety zewnętrzne to rewelacyjny sposób na zapewnienie sobie większej prywatności – pomogą ustrzec się wścibskich spojrzeń sąsiadów. Do tego świetnie wyciszają wnętrze (tłumią hałasy docierające z zewnątrz), więc przemyśl ich instalację, jeśli mieszkasz w centrum miasta lub w pobliżu ruchliwej ulicy.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o aspekcie podwyższającym bezpieczeństwo. Rolet zewnętrznych nie da się podnieść z zewnątrz (można to zrobić tylko przy pomocy specjalnego mechanizmu sterowanego ręcznie, elektrycznie lub bezprzewodowo). Do tego są zrobione z solidnego aluminium, które trudno uszkodzić. To wszystko sprawia, że przez opuszczone rolety sforsowanie okna przez włamywacza jest niemal niemożliwe.

ciche bramy garażowe

Ciche bramy garażowe SELECT

Zapewne domyślasz się, że wybór bramy garażowej może mieć duży wpływ na komfort podczas jej użytkowania. Chyba nie chciałbyś otwierać bramy ręcznie w zimową i

okna aluminiowe

Okna aluminiowe

Aluminiowa stolarka okienna to nowoczesność, funkcjonalność i minimalistyczne piękno połączone z wysoką energooszczędnością. Jest solidna, trwała i ognioodporna, nie mogło więc jej zabraknąć w naszej

ciepłe drzwi wejściowe

Ciepłe drzwi wejściowe

O tym, że ciepłe okna potrafią odczuwalnie obniżyć starty ciepła w budynku, wie każdy. Wiele się o tym mówi, dlatego przy wyborze stolarki skupiamy się

technologia superspacer

Redukcja kosztów ogrzewania dzięki Super Spacer

Nowoczesna stolarka bazuje przede wszystkim na innowacyjnych rozwiązaniach. Producenci stosują w swoich wyrobach szereg ulepszeń, które mają przedłużyć ich trwałość, wyciszyć wnętrze, ale przede wszystkim

okno przesuwne w kuchni

Okna przesuwne do kuchni

Niewielki metraż może sprawić kłopot przy aranżacji pomieszczenia. Tymczasem w kuchni każda, nawet najmniejsza ilość powierzchni zdatna do zagospodarowania, jest na wagę złota. Z myślą

okna aluminiowe
Okna
eurocolor

Okna aluminiowe

Aluminiowa stolarka okienna to nowoczesność, funkcjonalność i minimalistyczne piękno połączone z wysoką energooszczędnością. Jest solidna, trwała i ognioodporna, nie mogło

Czytaj więcej »