Co to jest okno narożne ze słupkiem?
Okno narożne to typ stolarki okiennej, który instaluje się w narożnikach domu najczęściej pod kątem 90 stopni. Coraz częściej staje się elementem innowacyjnych projektów architektonicznych, ponieważ podkreśla ich nowoczesny charakter. Okna narożne należy zaplanować już przy projektowaniu domu, ponieważ wymagają często zastosowania odpowiednich nadproży, wzmocnienia stropu, czy nawet specjalnej ramy żelbetowej w przypadku dużych przeszkleń. Poza tym powinny zawierać co najmniej pakiety dwuszybowe, a najlepiej trzyszybowe i być wykonywane z hartowanego szkła ze względu na to, że są często bardziej narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych niż zwykłe okna. Nowe technologie pozwalają już tworzyć okna narożne różnych typów, z których wciąż najbardziej popularne jest okno narożne ze słupkiem. Znajdujący się w narożniku słupek zespala ze sobą pakiety szybowe, a jednocześnie stanowi wsparcie dla całej konstrukcji. Chociaż najbardziej popularne w nowoczesnych domach jest łączenie pod kątem prostym, wynikającym z konstrukcji budynku, zdarzają się także połączenia pod innymi kątami, np. w wykuszach. Niektórzy zarzucają temu rodzajowi okna narożnego mniejsze walory estetyczne w porównaniu z oknem bez słupka, gdzie widoku nic nie przesłania. Czasami jednak warto spojrzeć także na inne aspekty okna niż tylko walory wizualne.
Czym różni się okno narożne ze słupkiem od okna bez słupka?
Okno narożne ze słupkiem i okno bez słupka posiadają więcej różnic niż tylko ta, która rzuca się najbardziej w oczy. Te najistotniejsze występują w samej konstrukcji okna, co przekłada się na gorszą przenikalność cieplną okna bez słupka. Warto wiedzieć, że przy wyborze okien do nowego domu należy zwracać uwagę na przenikalność cieplną nie tylko ze względów oszczędnościowych, ale także zaostrzonych norm, w których świetle współczynnik przenikania ciepła Uw nie może przekroczyć 0,9 W/m2K. Kolejną różnicą jest możliwość otwierania okna. W pierwszym przypadku można zdecydować się na okna otwierane lub nie, natomiast w przypadku okna bez słupka nie jest to możliwe, co może być problematyczne, szczególnie jeśli zainstalowane zostanie na piętrze. Trudno w takiej sytuacji będzie je umyć. Dodatkowym mankamentem będzie brak możliwości wietrzenia, chyba że w tym samym pomieszczeniu jest inne okno, które da się otworzyć. Kolejną znaczącą dla kieszeni inwestorów różnicą jest cena okien obu typów. Okno narożne ze słupkiem jest często sporo tańsze od tego bez słupka. Jak widać na powyższych przykładach, nie warto kierować się jedynie estetyką przy podejmowaniu decyzji o wyborze okna narożnego.
Okno narożne ze słupkiem – zalety i wady
Jak większość produktów także okna narożne ze słupkiem mają swoje plusy i minusy. Poznanie ich i analiza pod kątem sensowności zainstalowania ich we własnym domu pomoże ustrzec się przed błędami.
Zalety okien narożnych ze słupkiem
- wpuszczają do domu nawet 30% więcej światła niż tradycyjne okna, a im większe przeszklenia, tym lepiej doświetlone jest pomieszczenie,
- poszerzają widok, co może być ważne szczególnie kiedy za oknem roztacza się piękny krajobraz,
- dają wrażenie optycznego powiększenia przestrzeni wnętrza,
- elegancko prezentują się zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz,
- dodają bryle budynku lekkości,
- mimo typowo nowoczesnego designu są uniwersalne, gdyż sprawdzają się w różnych rodzajach budynków i różnych stylach, np. jako okna wykuszowe,
- nadają się do różnych pomieszczeń domowych takich jak salon, sypialnia, czy kuchnia, a także nowoczesnych biur,
- występują w różnych wariantach, jako okna otwierane, przesuwne, nieotwierane, a także jako drzwi tarasowe otwierane lub przesuwne,
- są modne, a co się z tym wiąże, podnoszą prestiż budynku,
- okna narożne ze słupkiem w porównaniu z oknami bez słupka są wytrzymalsze, tańsze i lepiej zatrzymują ciepło, o ile profil narożny zostanie docieplony.
Wady okien narożnych ze słupkiem
- są droższe niż okna tradycyjne i trzeba liczyć się z dłuższym terminem realizacji,
- obecność słupka powoduje zmniejszenie o kilka procent ilości wpadającego światła w porównaniu z oknami bez niego, a także zakłócenie wizualne w odbiorze panoramicznym widoku za oknem,
- w przypadku wyboru dużych przeszkleń na obu sąsiadujących ze sobą ścianach mogą utrudniać aranżację wnętrza, zabierając cenną powierzchnię ścian, co dotyczy także innych rodzajów okien narożnych.
Gdzie najlepiej montować okna narożne ze słupkiem?
Okna narożne ze słupkiem nadają się do różnych pomieszczeń, w których znajdują się sąsiadujące ze sobą ściany zewnętrzne. Najczęściej montuje się je w salonie w formie drzwi tarasowych, ale popularne są też w sypialni, czy kuchni, a także nowoczesnych biurach. Zamontowane w salonie w formie wielkich drzwi przesuwnych, wizualnie integrują go z tarasem, ogrodem i obecną tam roślinnością. Okno narożne ze słupkiem zainstalowane w kuchni, może ją optycznie powiększyć, ale też, jeśli będzie miało dużą szerokość na obu ścianach, zabierze cenną przestrzeń do przechowywania. W miejscu okna nie da się już zawiesić szafek kuchennych, ani nawet półek. Trzeba to wszystko uwzględnić już w procesie projektowania domu.
Okno narożne ze słupkiem otwierane czy nieotwierane?
Okno narożne ze słupkiem można wybrać w formie otwieranej, przesuwnej, bądź takiej, której otworzyć się nie da. Jeśli jest to jedyne okno w pomieszczeniu najlepiej zdecydować się na formę otwieraną, lub przesuwną, ponieważ każde wnętrze trzeba co jakiś czas przewietrzyć. Jest to wskazane także jeśli pomieszczenie, w którym instaluje się takie okno, znajduje się na wyższej niż parter kondygnacji, nawet jeśli jest w nim drugie okno otwierane. Powód tego jest oczywisty. Łatwiej będzie utrzymać takie okno w czystości. Jeśli zainstaluje się okno nieotwierane typu fix na piętrze, samodzielnie będzie można je umyć tylko od środka, a mycie z zewnątrz trzeba będzie powierzać specjalnej ekipie, co zawsze wiąże się z kosztami. Na nieotwierane okno narożne ze słupkiem można jednak zdecydować się na niskim parterze, ponieważ da się je wtedy łatwo umyć, wychodząc na zewnątrz. Taką decyzję czasem warto podjąć w sytuacji, kiedy inne okno umożliwi wietrzenie, a chce się nieco zaoszczędzić na kosztach okna narożnego. Okno nieotwierane jest bowiem tańsze od otwieranego. Dodatkową korzyścią takiej decyzji mogą być lepsze parametry przenikalności cieplnej okna.
Okno narożne ze słupkiem – co jeszcze warto wiedzieć?
Jak już wcześniej wspomniano, okno narożne ze słupkiem powinno być uwzględnione w planach już na etapie projektowania domu. Gdyby ktoś chciał unowocześnić swój stary dom i powiększyć przestrzeń okienną o okno narożne, nie może tego zrobić samowolnie. Czasami da się takie okno wykonać, chociaż wymaga specjalnego pozwolenia, a często i szeregu prac związanych ze wzmocnieniami stropu. Czasem jednak może okazać się to wręcz niemożliwe, w sytuacjach, gdyby takie prace miały naruszyć konstrukcję budynku. Należy unikać działania na własną rękę w tym względzie, ponieważ może się to skończyć nie tylko uszkodzeniem samego okna, ale też i budynku. Może też stworzyć realne niebezpieczeństwo dla mieszkańców, a niezależnie od tego wszelkie samowole budowlane wiążą się z odpowiedzialnością karną. Jeśli natomiast okno narożne ze słupkiem zostało przewidziane w planach budynku, to i tak musi być profesjonalnie zamontowane przez fachową ekipę. O ile taki montaż ważny jest w przypadku każdego rodzaju okien, to okno narożne, które narażone jest na większy nacisk, niż tradycyjne okna, wymaga tego szczególnie. Jeśli ktoś już decyduje się na takie okno, nie powinien szukać oszczędności w kosztach montażu, bo może narazić się w przyszłości na poważne problemy z oknem.
Czy warto zdecydować się na okno narożne ze słupkiem?
Okno narożne ze słupkiem może być dobrym wyborem, ale nie dla wszystkich. Wiele zależy też od jego rozmiarów. O ile małe narożnikowe okno będzie ciekawym rozwiązaniem architektonicznym i z reguły dobrze się sprawdzi, to już w przypadku dużych przeszkleń może być różnie. Zanim ulegnie się modzie, już na etapie budowy domu trzeba rozważyć, czy rzeczywiście okno narożne to dobra opcja. Podjęcie takiej decyzji może przynieść wiele zadowolenia osobom, które mieszkają w pięknej okolicy, na którą roztacza się malowniczy widok, a inne domy są nieco oddalone. Jeżeli natomiast ktoś decyduje się np. na okno narożne tylko dlatego, żeby dom sprawiał wrażenie nowoczesnego, a okoliczne widoki nie są zbyt atrakcyjne, za to bliskość sąsiadów sprawia, że może ucierpieć na tym prywatność, może żałować takiej decyzji. Okna narożne, szczególnie te w postaci dużych przeszkleń, usytuowane w bliskości innych zabudowań, mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób otwartych na świat i ludzi. Natomiast ci, którzy pragną prywatności i przytulności mogą czuć się w takich wnętrzach nieswojo. Jeżeli natomiast ktoś traktuje swój dom jako inwestycję, która ma podnieść wartość rynkową domu, zdecydowanie się na okno narożne ze słupkiem może być dobrym posunięciem.
Okna narożne są efektownym elementem domu przyciągającym uwagę zarówno od strony zewnętrznej, jak i od wnętrza. Nie do każdego budynku jednak się nadają i nie w każdych warunkach sprawdzą się równie dobrze. Mimo że wnoszą do domu powiew nowoczesności i pewną dozę luksusu, nie każdy będzie dobrze czuł się w takim wnętrzu, szczególnie w przypadku dużych przeszkleń. Decyzja o ich zainstalowaniu powinna być głęboko przemyślana i podjęta świadomie. A jeśli już ktoś się na nie zdecyduje, najlepiej wybierać te o najlepszych parametrach przenikalności cieplnej, a takimi odznacza się okno narożne ze słupkiem.