Jaki kolor okien wybrać w zależności od wyglądu elewacji?
Stolarka okienna powinna być odpowiednio dopasowana przede wszystkim do wyglądu zewnętrznego budynku, czyli do kolorystyki fasady oraz dachu. Złotą zasadą każdego architekta jest więc to, by wybarwienie ram okiennych oraz ościeżnic było spójne z wykończeniem ścian zewnętrznych (np. tynkiem, kamieniem lub cegłą), a także z wykończeniem dachu, czyli kolorem dachówki, blachodachówki lub łupka. Na tym etapie powinniśmy również zwrócić uwagę na to, by stolarka okienna pasowała wizualnie do koloru drzwi tarasowych, drzwi zewnętrznych, okien dachowych oraz bramy garażowej.
Jak to wygląda w praktyce? Spróbujmy zastanowić się, jakie kolory okien będą pasowały do różnych kolorów dachu. Zgodnie z ogólnymi zasadami przyjmuje się, że:
- dach grafitowy świetnie komponuje się z oknami w niemal każdej kolorystyce, począwszy od tradycyjnej bieli, poprzez delikatne odcienie piaskowe, aż po głęboki antracyt;
- dach czarny warto zestawiać z ramami okiennymi w ciepłej kolorystyce, np. niezwykle popularny aktualnie kolor czarny, czy też bardziej tradycyjne złocistej sosny lub mahoniu. W przypadku czarnej dachówki możemy pokusić się również o odważne połączenie jej z uniwersalnymi, białymi ramami okiennymi;
- dach brązowy idealnie łączy się z oknami w ciepłych odcieniach brązu, a także w jasnej, kremowej lub beżowej tonacji;
- dach antracytowy jest jednym z najmodniejszych rozwiązań w ostatnim czasie, które znakomicie prezentuje się w połączeniu z oknami antracytowymi i jasną elewacją;
- dach szary to doskonała opcja dla miłośników stylistyki skandynawskiej, którzy do takiego dachu mogą wybrać okna z jasnymi, białymi lub szarymi ramami.
Jak dopasować kolor okien do wystroju wnętrz?
Kwestię doboru kolorystyki okien w dużej mierze determinuje także stylistyka wnętrz, które planujemy urządzić. Większość osób już na etapie projektowania pomieszczeń wie, w jakim nurcie będzie chciała je zaaranżować, co znacznie ułatwia późniejsze prace związane z dopasowaniem koloru ramy okiennej. Pamiętajmy jednak, że okna są elementami wymienianymi w domu stosunkowo rzadko. W związku z tym to, jakie kolory okien wybierzemy, będzie miało duży wpływ na dalsze decyzje aranżacyjne, np. zmianę wystroju pomieszczenia podczas remontu.
Stolarka okienna powinna zawsze pasować do wyglądu posadzki, drzwi wewnętrznych i parapetów, dzięki czemu całość może prezentować się spójnie i harmonijnie. Przykładowo, decydując się na modne w ostatnim czasie okna czarne lub antracytowe, musimy zastosować podobną kolorystykę w innych elementach dekoracyjnych w pomieszczeniu, np. na poduszkach dekoracyjnych lub w kolorze stolika kawowego. Takie okna warto wzbogacić o ciężkie, ciemne zasłony zasuwane jedynie wieczorem, które nadadzą im niepowtarzalnego charakteru.
Jaki kolor okien pasuje do domu w stylu klasycznym?
Przejdźmy jednak do konkretów i spróbujmy zestawić kolory okien ze stylem całego budynku. Na początek na tapetę bierzemy dom klasyczny, w którym cała elewacja wykonana jest z cegły lub kamienia, bądź też pokryta jest tynkiem w jasnej kolorystyce. W takim domu na dachu zwykle układana jest dachówka w ciepłych odcieniach z palety Ziemi, która tworzy ciekawe tło dla neutralnej kolorystycznie elewacji.
W takich domach zbudowanych w stylu tradycyjnym bardzo dobrze prezentują się ponadczasowe, białe okna oraz te, w których ramy okienne wykończone są okleiną drewnopodobną. By móc jeszcze mocniej podkreślić klasyczny wygląd elewacji budynku, do ram okiennych można dodać dekoracyjne szprosy, które mogą wywołać skojarzenia ze starymi, zabytkowymi budynkami.
Jako ciekawostka warto wspomnieć, że antracyt, który kojarzony jest raczej z nowoczesnym budownictwem, także może okazać się dobrym wyborem w przypadku okien do domu klasycznego. W takim przypadku lepiej jest jednak decydować się na okna z cienkimi profilami, np. nasze okna ALU, które zapewniają wysoką sztywność i odporność na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.
Jakie kolory okien dominują w nowoczesnych domach?
Jeżeli chodzi o nowoczesne budownictwo, to tu mamy ogromny wachlarz możliwości w aspekcie doboru koloru okien. Wynika to przede wszystkim z tego, że samo pojęcie nowoczesnej stylistyki jest bardzo szerokie i obejmuje m.in. domy w stylu skandynawskim, industrialnym, minimalistycznym oraz loftowym. Drobne różnice pomiędzy tymi budynkami możemy jednak zaobserwować w nieco innym wykończeniu elewacji, która zwykle pozbawiona jest dodatkowych zdobień, a tynk ma neutralny, nieco chłodniejszy odcień. Co więcej, w domach nowoczesnych często spotykamy się z prostymi, nieskomplikowanymi bryłami i wielkogabarytowymi konstrukcjami okiennymi, które mogą obejmować nawet całą ścianę.
Najbardziej oczywistym wyborem w domu nowoczesnym są okna czarne i antracytowe – zarówno w przypadku okien uchylno-rozwiernych, jak i okien tarasowych. Popularnym wariantem są tu także duże okna z ramami pokrytymi okleiną drewnopodobną w chłodnej tonacji, np. w kolorze dębu bielonego lub jasnego drewna sosnowego. Na to ostatnie rozwiązanie decydują się przede wszystkim miłośnicy skandynawskiego minimalizmu i wykorzystywania naturalnych surowców w aranżacji wnętrz.