Jakie okna PCV wybrać – dlaczego ta decyzja jest tak ważna?
Wybierając się na zakupy do sklepu odzieżowego, zadajemy sobie setki pytań, zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnych butów, sukienki czy też spodni. O tym, czy będziemy je nosić, decyduje nie tyle sam rozmiar danego produktu, ile raczej materiał jego wykonania, kolor, fason oraz dopasowanie do sylwetki.
Biorąc pod uwagę fakt, że zakup okien PCV to w wielu przypadkach decyzja na wiele lat, powinniśmy poświęcić jej znacznie więcej uwagi. Niestety, w rzeczywistości często wygląda to tak, że jedynym kryterium wyboru nowych okien plastikowych jest… cena. O ile jednak tanie buty lub sukienkę możemy w prosty sposób wymienić na nowe za jakiś czas, o tyle okna zostaną z nami na długi czas. A wraz z nimi złość i rozgoryczenie, ponieważ wymiana okien na nowe wiąże się z dodatkowym kosztem i koniecznością przeprowadzenia dodatkowych prac remontowych. Jak zatem wybrać najlepsze okna PCV do domu lub mieszkania?
Jakie okna PCV do domu? Okno oknu nierówne
Jeśli udamy się do sklepu zajmującego się sprzedażą stolarki okiennej, zobaczymy w nim wiele różnych profili okiennych, które na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie. Okazuje się, że w rzeczywistości różnią się one wieloma czynnikami, w tym przede wszystkim klasą grubości ścianek, która określana jest w trzech przedziałach: A – 2,8-3 mm, B – poniżej 2,8 mm i C – poniżej 2,5 mm. Im ta grubość jest większa, tym całe okno będzie bardziej stabilne i odporne na wszelkie obciążenia.
Kolejną ważną kwestią w przypadku okien PCV jest grubość zbrojenia profili, która powinna wynosić co najmniej 1,5 mm. Co więcej, elementy usztywniające dany profil powinny być do niego przytwierdzone nie rzadziej niż co 30 cm. Wśród pozostałych różnic pomiędzy poszczególnymi profilami okiennymi z PCV wymienia się także liczbę komór oraz wyposażenie dodatkowe (np. nawiewniki powietrza).
Okucia w oknach PCV – jakie rozwiązanie należy wybrać?
Okucia to kolejny element, który odgrywa niezwykle ważną rolę w przypadku okien PCV. Dzięki nim okna są szczelne i zapewniają odpowiednią izolację termiczną, a same skrzydła są bezawaryjne i wygodne podczas otwierania oraz zamykania. W związku z tym podczas wyboru okien PCV warto jest przyjrzeć się nie tylko producentowi okuć, ale przede wszystkim liczbie punktów ryglowania. Ten na pozór drobny szczegół pozwoli nam uniknąć problemów z niewystarczającą szczelnością oraz przedmuchami.
Idąc dalej, kupując okna PCV, warto jest dopytać sprzedawcę o dodatkowe wyposażenie, które można zastosować w okuciach, jak np. stopniowanie uchyłu, dzięki któremu możemy dostosować konieczność wietrzenia do warunków panujących w pomieszczeniu oraz zatrzask pozwalający na przymykanie okna od strony zewnętrznej. Dobrze jest zastanowić się również nad wzbogaceniem okuć o elementy zabezpieczające okno przed włamywaczami, np. zaczepy przeciwwyważeniowe oraz rolki ryglujące podtrzymujące skrzydło.
Rodzaje okien PCV – diabeł tkwi w szczegółach
Okna plastikowe PCV kojarzą nam się głównie z klasycznymi, białymi profilami okiennymi. Pamiętajmy jednak, że na rynku znajdziemy również duży wybór modeli plastikowych, które są barwione w masie (w procesie tzw. koekstrukcji, czyli wtapiania barwy na głębokości 2-3 mm), lakierowane lub pokrywane okleiną w różnych kolorach, m.in. imitującą fakturę drewna.
Oprócz samej kolorystyki ważne w przypadku okien PCV są również elementy dodatkowe, jak np. zabezpieczenia antywłamaniowe w postaci specjalnych zaczepów. Powinny być one przytwierdzone do stalowego wzmocnienia przy pomocy co najmniej czterech śrub, tak, by zapewnić właściwą ochronę przed nieproszonymi osobami z zewnątrz. Równie ważne w przypadku tego typu okien są klamki, które, choć wyglądają bardzo podobnie, to okres ich żywotności jest różny. Dobrze jest wybierać takie modele, które objęte są gwarancją niezawodności w postaci minimalnej liczby cykli użycia. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że po roku używania okien klamki nie stracą swojej płynności podczas otwierania i zamykania.
Współczynnik przenikania ciepła okien PCV – jaki jest najlepszy?
Idealne okna PCV do domu jednorodzinnego lub mieszkania powinny być przede wszystkim ciepłe i energooszczędne. W związku z tym jednym z głównych czynników, które powinniśmy rozważyć przy ich zakupie, jest współczynnik przenikania ciepła (Uw). Zgodnie z obowiązującymi normami Warunków Technicznych WT 2021 wartość tego współczynnika w przypadku okien PCV nie powinna przekraczać 0,9 W/m2K (poprzedni limit wynosił 1,1 W/m2K). Warto również dodać, że nowa norma zmierza powoli w kierunku norm dla okien pasywnych, w przypadku których współczynnik Uw wynosi obecnie nie więcej niż 0,8 W/m2K. Co więcej, parametr ten powinien dotyczyć całego okna – nie tylko szyby.
Co ta wartości oznacza w praktyce? Im niższy jest współczynnik przenikania ciepła Uw, tym lepsze są właściwości termoizolacyjne i mniejsze straty ciepła generuje dane okno. Obserwując trendy w branży stolarki okiennej możemy zauważyć zatem, że producenci okien coraz mocniej dążą do wprowadzenia zasad typowych dla budynków zeroenergetycznych.
Dobrej jakości okna PCV mogą nam służyć w idealnym stanie przez długie lata. By tak się stało, musimy zwrócić szczególną uwagę na ich odpowiedni wybór. Dzięki temu okna doskonale dopełnią wystrój całej elewacji oraz pomieszczeń, a przy tym zapewnią funkcjonalność i komfort podczas codziennego użytkowania.