Przeszklony dom – co przyczyniło się do rozwoju dużych przeszkleń?
Z jednej strony nieustannie rozwijana polityka zrównoważonego rozwoju wdrażana w krajach Unii Europejskiej zobowiązuje kraje członkowskie do podejmowania starań, aby sukcesywnie zmniejszać i to w znaczący sposób zapotrzebowanie budynków na energię. Z drugiej strony rosnące ceny prądu i ogrzewania skłaniają architektów, producentów domów i okien do poszukiwania coraz to lepszych rozwiązań, aby to osiągnąć. Znaczny rozwój w tej kwestii nastąpił, kiedy zaawansowana technologicznie obróbka szkła poczyniła takie postępy, że stało się ono materiałem nie tylko bezpiecznym, ale i posiadającym szereg różnych właściwości, których wcześniej nie miało. Zaczęto je więc na większą skalę wykorzystywać w budownictwie i przeszklony dom mógł stać się faktem. Dzięki nowym technologiom zaczęły powstawać szyby laminowane, pakiety dwuszybowe zastąpiono trzyszybowymi, odznaczającymi się znacznie lepszą izolacyjnością termiczną. Do jej poprawy zaczęto także wypełniać przestrzeń międzyszybową gazem szlachetnym, a zimne ramki międzyszybowe, przez które uciekało ciepło, zastąpiono ciepłymi. Nowoczesne okna swoimi parametrami znacznie różnią się od tych sprzed kilkunastu lat, a to wszystko dzięki wypracowywaniu przez producentów patentów na lepsze uszczelnianie, czy zastosowanie takiego materiału, który sprosta zaostrzonym normom izolacyjności termicznej. Dzięki temu określenie przeszklony dom kojarzy się często obecnie z domem pasywnym, czy energooszczędnym, ponieważ nie tylko zatrzymuje ciepło, ale i przyczynia się do oszczędności za ogrzewanie, a dzięki dobremu doświetleniu także i za prąd.
Przeszklony dom a izolacyjność termiczna
Nowoczesny dom przeszklony może mieć dużych rozmiarów drzwi tarasowe przesuwne obejmujące często całą ścianę. Może mieć też panoramiczne okna narożne zajmujące znaczną powierzchnię sąsiadujących ze sobą ścian. Przeszklony dom parterowy, aby doświetlić lepiej wnętrza posiada czasem duże okna typu fix, które się nie otwierają. Mają one często lepszą izolacyjność termiczną i są tańsze, a ich zainstalowanie w domu parterowym jest bardziej zasadne niż w piętrowym ze względu na łatwy sposób czyszczenia od zewnętrznej strony. Niezależnie od liczby przeszkleń i ich rodzaju panuje powszechne przekonanie, że przeszklony dom nigdy nie będzie tak ciepły, jak taki, który zawiera małe okna, ponieważ to mury wykazują się lepszą izolacyjnością termiczną. Nie do końca to prawda, ponieważ mostki termiczne, przez które ucieka ciepło, mogą pojawiać się zarówno w ścianach, jak i oknach, jeśli nie zadba się o odpowiednie parametry i fachowy montaż. Poza tym szkło jest dobrym materiałem izolacyjnym, a najwięcej ciepła ucieka niestety przez ramy okienne, a nie przez szyby. Z tego względu można stwierdzić, że duże przeszklenia lepiej izolują niż małe, ponieważ proporcjonalny stosunek wielkości szyby do ramy jest w nich dużo większy. Zawsze jednak warto zwracać uwagę na parametry, które określają izolacyjność termiczną całego okna, a nie samej szyby. Poziom przenikania ciepła przez całe okno określa współczynnik Uw, który w nowych budynkach nie może przekroczyć 0,9 W/m2K. Im mniejsza jest jego wartość, tym lepiej. W oknach z wyższej półki dzięki zastosowaniu najnowszych technologii jest ona zwykle mniejsza, niż zakłada norma. W dużych przeszkleniach łatwiej osiągnąć jej pożądaną wartość niż w małym oknie, gdzie duży procent powierzchni zajmuje rama, która ma wyższą przepuszczalność termiczną. Można więc śmiało stwierdzić, że przeszklony dom, posiadający duże okna, mieszczące się w podanych wyżej wartościach wskaźników przenikalności cieplnej, będzie skutecznie zatrzymywał ciepło w domu, a nawet przynosił oszczędności.
Przeszklony dom a izolacyjność akustyczna
Podobnie jak obawy o zatrzymywanie we wnętrzach ciepła, pojawiają się wątpliwości o to, czy nowoczesny dom przeszklony nie będzie przepuszczał do środka zbyt dużej ilości hałasu z zewnątrz. Gdyby zainstalowano w nim standardowe zwykłe okna, które tłumią zwykle około 32 do 34 dB istniałoby oczywiście takie ryzyko. Jeśli jednak wybierze się dźwiękoszczelne pakiety szybowe, w domu będzie panowała cisza większa niż w budynku o małych, lecz zwykłych oknach. Przy zakupie stolarki okiennej czy wielkich rozmiarów przesuwnych drzwi tarasowych należy zwracać uwagę na współczynnik izolacyjności akustycznej Rw, który w zwykłym oknie wynosi właśnie od 32 do 34 dB. Jeśli jego wartość będzie wyższa, będzie to oznaczało, że okno lepiej chroni przed hałasem. Obecnie są nawet takie możliwości, aby dobrać nie tylko poziom dźwiękoszczelności szyby, ale również taką, która ochroni przed konkretnym rodzajem dźwięków docierających z zewnątrz. Jeżeli zamawia się okna bezpośrednio u renomowanego producenta lub kupuje w jego salonie, specjaliści z pewnością pomogą dobrać odpowiednie do danej lokalizacji.
Jakie zalety ma przeszklony dom?
Niezależnie od ważnych parametrów, na które trzeba zwracać uwagę wybierając nowe okna, bez względu na to, czy będą to małe, czy duże przeszklenia, przy wyborze tych ostatnich warto wypunktować ich niewątpliwe plusy. Oto kilka zalet, jakie posiada przeszklony dom:
- dobre doświetlenie wnętrza światłem naturalnym,
- doskonały widok z pozycji przysłowiowej kanapy, co jest szczególnie ważne jeśli dom usytuowany jest w malowniczej okolicy lub widok roztacza się na zadbany ogród,
- optyczne powiększenie przestrzeni i jej zintegrowanie z naturą,
- nowoczesny wygląd zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz, co podnosi często wartość rynkową domu,
- możliwość oszczędzania na rachunkach w przypadku, gdy nowoczesny dom przeszklony jest pasywny lub energooszczędny, w czym jak się okazuje, duże przeszklenia wcale nie przeszkadzają.
Jakie wady może mieć przeszklony dom?
Chociaż przeszklony dom posiada wiele zalet i jest oznaką nowoczesności, niektórzy dopatrują się kilku jego minusów. Czy są one rzeczywistymi wadami, czy będą nimi jedynie dla niektórych osób, można ocenić po ich przeanalizowaniu. Oto najczęściej wymieniane:
- brak prywatności
Takie poczucie mogą mieć lokatorzy domu z dużymi przeszkleniami, jeśli jest on zlokalizowany w bliskim sąsiedztwie innych domów, a duże okna wychodzą nie na ogród, ale część frontową domu, która znajduje się blisko ulicy, czy innych budynków. Pomocnym rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą być żaluzje, rolety, firanki, czy folia na szyby działająca jak weneckie lustro. Trzeba jednak wiedzieć, że o ile sprawdzi się ona w dzień, to przy zapalonych w domu światłach nie będzie działać.
- duża powierzchnia okien do czyszczenia
To rzeczywiście można uznać za minus, bo jeśli ktoś nie lubi myć małych okien, duże przeszklenia mogą go przerażać. Przeszklony dom parterowy o wiele łatwiej czyścić, niż duże okna na piętrze, szczególnie te, które się nie otwierają. Najlepiej więc przeszklenia typu fix instalować na parterze, gdyż na wysokich kondygnacjach samodzielne umycie takiego okna może okazać się niemożliwe lub niebezpieczne. Pewnym rozwiązaniem są nowoczesne myjki dwustronne, ale jeśli ktoś takich nie posiada, najczęściej od czasu do czasu zamówić musi specjalną ekipę, która zajmuje się myciem okien na wysokości. Warto też przy dużych przeszkleniach inwestować w szyby pokryte specjalną powłoką, która nie tylko ułatwia czyszczenie, ale też sprawia, że kurz, czy inne zabrudzenia nie przywierają do szyby tak, jak do tych w standardowych oknach. Dzięki temu okna będzie można myć rzadziej.
- trudniejsza aranżacja wnętrza
Mniejsza powierzchnia ściany murowanej i duże przeszklenie sprawiają, że aranżacja wnętrza może być trudniejsza. Jeżeli nowoczesny dom przeszklony jest duży, można sobie z tym łatwo poradzić, wydzielając strefy, czy ustawiając meble wypoczynkowe na środku salonu. Gorzej jest w małych wnętrzach, gdzie duże okno narożne zajmuje sporo powierzchni dwóch ścian, których nie można zasłonić meblami, bo to mijałoby się z celem przeszklenia. Decydując się na przeszklony dom, trzeba wziąć to pod uwagę już na etapie projektowania domu i wszystkich przeszkleń.
- możliwość przegrzania wnętrza latem
Problem ten może się pojawić jeśli przeszklone ściany występują od strony południowej, gdzie latem słońce będzie je silnie nagrzewało. Jednak ile tej energii słonecznej przejdzie do wnętrza, zależało będzie od właściwości pakietu szybowego. Jeżeli współczynnik g będzie niższy niż 50%, jak to ma miejsce najczęściej w tradycyjnych oknach, promienie nie będą nagrzewały wnętrza w tak dużym stopniu i w środku będzie chłodniej.
Czy warto zdecydować się na przeszklony dom?
Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw można jednoznacznie stwierdzić, że przeszklony dom może mieć znacznie więcej zalet niż wad, które mogą się nimi okazać jedynie w przypadku, jeśli niewłaściwie dobierze się pakiet szybowy. Z pewnością powinni się na niego zdecydować wszyscy Ci, których stać na dobór przeszkleń o odpowiednich parametrach, mieszkają w pięknej okolicy bez bliskiej odległości innych domów, czy postronnych gapiów i chcą bliżej zintegrować się z naturą. Jeśli ktoś marzy o przytulności i dużej dozie prywatności, a mieszka w okolicy, gdzie o nią trudno, przeszklony dom parterowy może okazać się utrapieniem, z którego lepiej zrezygnować, nawet jeśli niesie ze sobą wiele innych korzyści.
Jak widać, przeszklony dom to nie tylko aktualna moda, ale celowe działanie mające przynieść wnętrzom i ich mieszkańcom wymierne korzyści. Nie wszyscy jednak są na to już gotowi, zarówno pod względem mentalnym, jak i finansowym. Z tego względu przy wyborze swojego miejsca do życia warto te wszystkie przedstawione wyżej czynniki wziąć pod uwagę.