Stolarka aluminiowa, a może raczej ślusarka aluminiowa?
Mówiąc o stolarce aluminiowej, mamy na myśli różnego rodzaju elementy budowlane wykonane z aluminium, w tym przede wszystkim okna, drzwi oraz witryny. W ostatnim czasie do tego grona dołączają również ścianki aluminiowe oraz przegrody przeciwpożarowe, z którymi spotykamy się najczęściej w obiektach komercyjnych i usługowych.
Kwestią sporną, która budzi wiele wątpliwości, jest samo nazewnictwo konstrukcji wykonanych z aluminium. Chociaż przyjęło się używanie sformułowania „stolarka aluminiowa”, to musimy pamiętać, że w rzeczywistości prawidłową formą jest „ślusarka aluminiowa”. W branży budowlanej produkty wykonane z aluminium określane są jako „ślusarka”, a z kolei wyroby z drewna lub PCV nazywane są „stolarką”. Obserwując jednak tendencje rynkowe, widzimy, że terminy te stosowane są zamiennie, a „stolarka aluminiowa” weszła do codziennego słownictwa, podobnie jak „ślusarka aluminiowa”.
Aluminium – dlaczego właśnie ten materiał?
Aluminium jest materiałem wykorzystywanym w stolarce budowlanej od dawna, jednak przez długi czas przypisywano mu stosunkowo wąski, profesjonalny obszar zastosowań. Wiele osób, które budowały domy na początku XXI wieku, wciąż jest zdania, że elementy aluminiowe dają im znacznie mniejsze możliwości konstrukcyjne i aranżacyjne w porównaniu do innych surowców. Ostatnie lata sporo jednak zmieniły, a popularność aluminium systematycznie rośnie. Jest to wynik przede wszystkim nowego trendu w architekturze, który dotyczy upowszechnienia się stylu nowoczesnego i minimalistycznego zarówno w budownictwie komercyjnym, jak i jednorodzinnym.
Okazuje się również, że duży wpływ na rosnące zainteresowanie aluminium ma rozwój technologiczny, który sprawia, że elementy stolarki aluminiowej są dziś wypełnione wysokiej jakości materiałami termoizolacyjnymi. Gwarantuje to przede wszystkim pełen komfort cieplny, który idzie w parze z wyjątkową estetyką tego typu konstrukcji. Nie bez znaczenia pozostają także niezwykłe właściwości i parametry techniczne aluminium, które sprawiają, że zyskuje on miano materiału wszechstronnego i niezawodnego. Warto wspomnieć o takich kwestiach jak:
- niska waga – konstrukcje aluminiowe stanowią tylko jedną trzecią masy tych samych elementów z żelaza czy też stali, co jednak nie wiąże się ze spadkiem ich wytrzymałości oraz stabilności;
- odporność na czynniki zewnętrzne – aluminium jest bardzo odporne na korozję, uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki atmosferyczne, np. nadmierną wilgoć oraz nasłonecznienie;
- trwałość – konstrukcje aluminiowe zapewniają bezawaryjną eksploatację nawet w obliczu wieloletniego użytkowania;
- sztywność – parametr ten ma szczególnie duże znaczenie w sytuacji, gdy zależy nam na bezpiecznej i stabilnej konstrukcji, która zabezpieczy budynek przed włamaniem. Co ciekawe, chociaż tego typu elementy są bardzo sztywne, to samo aluminium jest plastyczne i łatwe w obróbce, w tym m.in. w gięciu, formowaniu i frezowaniu;
- możliwość recyklingu – aluminium jest surowcem, który w niemal 99% można odzyskać i wykorzystać ponownie. Co ważne, nawet wielokrotna obróbka wtórna tego materiału nie powoduje zmian w jego właściwościach chemicznych.
Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę aluminiową?
Wytrzymałość, plastyczność i stosunkowo niewielki ciężar aluminium sprawiają, że materiał ten jest coraz częściej wykorzystywany podczas produkcji okien i drzwi. Okazuje się, że jego specyficzne właściwości pozwalają na produkcję nie tylko elementów o standardowych wymiarach, ale także dużych przeszkleń. Jest to bardzo ważna zaleta aluminium w kontekście stolarki okiennej – ze względu na niską sztywność PCV nie jest odpowiednim materiałem do produkcji bardzo dużych okien. W wielu sytuacjach nawet drewno nie jest w stanie sobie poradzić z tak dużymi konstrukcjami, jakie możemy stworzyć przy użyciu aluminium. Co więcej, drewno wymaga dodatkowej pielęgnacji, natomiast okna aluminiowe nie potrzebują żadnych dodatkowych zabiegów konserwacyjnych – ich pielęgnacja polega wyłącznie na okresowym przetarciu profili wilgotną ściereczką z delikatnym detergentem.
Jak już wspomnieliśmy, aluminium bardzo dobrze radzi sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi, co potwierdza fakt, że materiał ten nie odkształca się i nie blaknie pod wpływem wysokich temperatur. To kolejny czynnik, który działa na korzyść okien aluminiowych w porównaniu do tych z PCV lub drewna. Prawidłowo obrobione aluminium jest również niezwykle wytrzymałe i mocne, w związku z czym świetnie sprawdza się podczas produkcji drzwi i okien o właściwościach antywłamaniowych.
Ostatnim, jednak równie ważnym aspektem w przypadku stolarki aluminiowej, jest atrakcyjny wygląd takich konstrukcji. Zarówno okna, jak i drzwi aluminiowe wyróżniają się designerską formą i wysoką estetyką, dzięki czemu są wręcz idealnym wyborem wśród osób, które cenią sobie nowoczesny, niebanalny styl połączony z wysoką użytecznością. Warto wspomnieć, że produkty z aluminium możemy dowolnie dopasowywać pod względem kolorystycznym do wyglądu elewacji, dachu czy też ogrodzenia. Są one dostępne w pełnej palecie kolorów RAL, dzięki czemu zyskujemy możliwość wyboru jednego spośród kilkuset różnych kolorów.
Stolarka aluminiowa już nie tylko w budynkach użyteczności publicznej
Każdy z nas pamięta te czasy, kiedy stolarka aluminiowa kojarzona była wyłącznie z budownictwem przemysłowym. Duży wybór produktów opracowanych na bazie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i dostępnych w przeróżnych kolorach sprawia jednak, że okna i drzwi aluminiowe znajdują dziś zastosowanie w niemal każdym typie budownictwa, począwszy od domów jednorodzinnych i osiedli mieszkaniowych, poprzez siedziby biur i instytucji, aż po obiekty komercyjne. Okna i drzwi aluminiowe znakomicie wpisują się w aranżację budynków utrzymanych w minimalistycznej stylistyce, w których często spotyka się duże, przeszklone powierzchnie gwarantujące wyjątkowy komfort termiczny.
Nowoczesny wygląd i duże możliwości dopasowania aluminium do indywidualnych potrzeb klienta czynią ten materiał bardzo atrakcyjnym w oczach inwestorów. Drzwi i okna aluminiowe mogą przybierać różny rozmiar, kształt, kolor i wykończenie, w związku z czym stają się one coraz częstszym wyborem w przypadku firm oraz osiedli mieszkaniowych. Nie zapominajmy również, że stolarka aluminiowa umożliwia produkowanie konstrukcji o właściwościach przeciwpożarowych, co jest szczególnie ważne w przypadku obiektów użyteczności publicznej.
Czasy się zmieniają, a wraz z nimi wymagania konsumentów poszukujących idealnych elementów stolarki otworowej. Decydując się na konstrukcje aluminiowe, mają oni możliwość puszczenia wodzy fantazji i wyboru takiej formy, która do tej pory pozostawała wyłącznie w sferze ich marzeń. Dziś duże, przeszklone elementy w odważnych kolorach nie stanowią już większego problemu architektonicznego i są dostępne na wyciągnięcie ręki dla każdego z nas.