Okna dźwiękoszczelne, czyli jakie?
Okna dźwiękoszczelne to takie, które skutecznie redukują poziom dobiegających z zewnątrz dźwięków. Właściwa izolacyjność akustyczna okna określana jest przez współczynnik Rw i uwarunkowana wieloma czynnikami, które mają na nią wpływ. Jej podniesieniu może służyć dobra szczelność okna, uzależniona od odpowiedniego oszklenia, uszczelek, profili i okuć. Nie bez znaczenia jest także specjalistyczny montaż gwarantujący odpowiednią statykę i szczelność. Aby zwiększyć dźwiękoszczelność okna producenci stosują większą liczbę szyb niż w oknach standardowych, a do tego montują szyby o różnej grubości, które zmniejszają powstawanie rezonansu, czyli wibracji przenoszącej dźwięk. Dodatkowo przestrzeń międzyszybową wypełnia się specjalnym gazem, który ma właściwości izolujące hałas. Dobrym i częstym rozwiązaniem jest zastosowanie szkła laminowanego. Wykonane z niego specjalne szyby dźwiękochłonne posiadają między taflami szkła folię akustyczną, która pochłania dźwięki. O tym, jak dużo hałasu wytłumi dźwiękoszczelne okno, informuje wyrażony w decybelach (dB), wspomniany już, współczynnik Rw podawany często w specyfikacji technicznej okna. Im jest on wyższy, tym lepiej tłumiony jest dobiegający z zewnątrz hałas. Dlaczego tak ważna jest dobra izolacyjność akustyczna okna?
Dlaczego tak ważna jest dobra izolacyjność akustyczna okna?
Hałas to coraz większy problem, który ludzkość zafundowała sobie wraz z rozwojem cywilizacyjnym. Generowany jest między innymi przez środki transportu, wszelkiego typu urządzenia, a także przez samą naturę. I choć ludzkie ucho odbiera go subiektywnie, faktem jest, że długotrwałe narażenie na hałas lub duże jego natężenie może nie tylko trwale uszkodzić słuch, ale spowodować poważne problemy ze zdrowiem całego organizmu. Zgodnie z polską normą PN-87/B-02151/02 określającą dopuszczalne poziomy hałasu przenikającego do pomieszczeń mieszkalnych, natężenie hałasu w budynku w ciągu dnia nie może przekraczać 40 dB, a w nocy 30 dB. Poza domem na terenie zabudowanym dopuszcza się do 60 dB w dzień oraz do 50 dB nocą. Rzeczywistość jednak pokazuje, że niełatwo tym normom sprostać, ponieważ szelest liści, czy ludzki szept to już 20 dB, podczas gdy szczekanie psa to około 80 dB, hałas generowany przez motocykl 92 dB, a silnik samolotu 120 dB. Wybuch petardy czy przebicie balona to już ponad 150 dB. To tylko wybrane przykłady, które pokazują jak ludzki organizm jest atakowany hałasem o różnym natężeniu z różnych źródeł. Warto przy tym wiedzieć, że jedynie dźwięki do 35 dB uważa się za nieszkodliwe dla zdrowia.
Natomiast te, które mają:
- od 35 do 70 dB mogą powodować zakłócenie wypoczynku i snu oraz zmęczenie,
- powyżej 70 do 85 dB zmniejszają wydajność pracy i mogą wywołać problemy ze słuchem,
- powyżej 85 do 130 dB powodują dolegliwości różnych organów wewnętrznych,
- ponad 130 dB wywołują drgania narządów wewnętrznych i trwale uszkadzają słuch.
Dopiero spojrzenie na problem hałasu w sposób obrazowy na podstawie konkretnych danych pokazuje, jak bardzo człowiek codziennie naraża swoje zdrowie, często nawet zupełnie sobie tego nie uświadamiając. Niestety zewnętrznego hałasu często nie da się indywidualnie zredukować. Pozostaje bronić się przed nim przynajmniej we własnym domu. Najwięcej dźwięków z zewnątrz przedostaje się przez stare nieszczelne okna. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet nowe standardowe okna PVC z dwuszybowym pakietem mają wskaźnik Rw około 32 do 34 dB, co oznacza, że zatrzymują tylko około 32 do 34 dB hałasu z zewnątrz. Aby ten poziom zwiększyć, należy zamontować okna dźwiękoszczelne.
Jakie parametry powinny mieć dźwiękoszczelne okna?
Dźwiękoszczelne okna to takie, które wytłumią więcej hałasu niż okna standardowe, czyli których współczynnik Rw będzie wyższy niż 34 dB. Parametry okien akustycznych nie są jednakowe, a ich dobór powinien być dostosowany do stopnia natężenia hałasu. Te, które chronią najlepiej mają współczynnik Rw nawet na poziomie 47 dB. Nie zawsze jednak potrzebna jest aż tak duża izolacyjność akustyczna. Można oczywiście profilaktycznie montować okna, które chronią najlepiej, ale wiąże się to często również z większymi kosztami, a czasami jest po prostu zbędne. Warto też wiedzieć, że wysoka izolacyjność akustyczna może oznaczać obniżenie izolacyjności cieplnej. Aby zachować oba parametry na optymalnym poziomie, nie można przesadzić ze zwiększeniem jednego kosztem drugiego. Najlepiej jeśli okna akustyczne wybierane są na podstawie pomiarów natężenia i rodzaju hałasu. W domach na uboczu, przy lesie, na terenach wiejskich najczęściej standardowe okno wystarczy. Jeśli jednak dom położony jest w pobliżu ruchliwej drogi, lotniska, czy torów kolejowych lub w pobliżu hałaśliwych warsztatów, czy w centrum miasta, dźwiękoszczelne okna mogą być wybawieniem od hałasu. Ich właściwy dobór należy jednak powierzyć specjalistom, którzy na podstawie analiz dobiegającego hałasu ocenią, jakie okno w danej lokalizacji będzie optymalne.
Skąd wiadomo, jakie okna dźwiękoszczelne okażą się optymalne w danej lokalizacji?
Okna akustyczne dobiera się w oparciu o wspomniany wcześniej współczynnik izolacyjności akustycznej Rw. Nie jest on jednak jedynym wyznacznikiem izolacyjności akustycznej okna ze względu na różne rodzaje dobiegających dźwięków, które charakteryzują się inną częstotliwością. Trzeba to uwzględnić w pomiarach, biorąc pod uwagę także współczynniki adaptacyjne uwzględniające rodzaj docierających dźwięków. Są to: - współczynnik C dla tonów średnich i wysokich Wskazuje na zdolność tłumienia hałasu przy drogach szybkiego ruchu, szybkich pociągów, samolotów odrzutowych. - współczynnik Ctr dla dźwięków o średniej i niskiej częstotliwości Stosuje się gdy hałas dotyczy miejskiego ruchu ulicznego, kolejowego o małych prędkościach, czy samolotowego w dużej odległości.
Oba powyższe wskaźniki mają wartości ujemne, które dodaje się do współczynnika Rw, w efekcie czego jego wartość początkowa ulega obniżeniu. Otrzymany wynik pokazuje jak okno zachowa się w specyficznych warunkach. Dowodzi to, że nie zawsze wysokie Rw gwarantuje wystarczającą izolacyjność akustyczną. Korekta uwzględniająca oba wskaźniki podawana jest w nawiasach obok wskaźnika Rw np. Rw 40 dB (-1 ; -3), a określa się ją na podstawie wartości tabelarycznych zawartych w załączniku B do normy EN 14351-1+A1 lub w oparciu o przeprowadzone badania.
Na tej podstawie korzystając ze wzorów: Ra1 = Rw + C Ra2 = Rw + Ctr oblicza się rzeczywiste wskaźniki izolacyjności akustycznej okna w danych warunkach. Na podstawie powyższego przykładu wyliczenie zdolności okna na zatrzymanie hałasu o wysokich częstotliwościach wyglądałoby tak: Ra1 = 40 dB + (-1) = 39 dB. Oznacza to, że redukcja hałasu docierającego z drogi szybkiego ruchu, czy lotniska byłaby na poziomie 39 dB, co może wydawać się parametrem niewystarczającym, jeśli samolot generuje hałas na poziomie 120 dB.
Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli odczuwanie hałasu jest sprawą indywidualną i subiektywną przyjmuje się, że ludzkie ucho obniżenie głośności dźwięku o 10 dB odbiera jako zmniejszenie hałasu o połowę. To zupełnie zmienia spojrzenie na powyższe parametry. Oznacza to, że każde podniesienie współczynnika o 10 dB redukuje docierające dźwięki o 50 %. W tym wypadku współczynnik w stosunku do standardowego okna został podniesiony o 5 dB, co w odbiorze przez ludzkie ucho będzie stanowiło wyraźną różnicę.
Redukcję miejskiego hałasu ulicznego natomiast można wyliczyć tak: Ra2 = 40 dB + (-3) = 37 dB Oznacza to, że okno dźwiękoszczelne o wskaźniku 37 dB zredukuje dźwięki pochodzące z ruchu ulicznego o około 3 dB w stosunku do standardowego okna, czyli zmniejszy odczuwalność hałasu o około 30 %.
Okna akustyczne Vigo i Synego optymalnymi rozwiązaniami do domu?
Systemy Vigo i Synego łączą w sobie wysoką izolacyjność akustyczną z dobrą izolacyjnością termiczną. Dzięki zastosowaniu optymalnych rozwiązań wyprodukowane przez EUROCOLOR okna dźwiękoszczelne zapewniają w domu ciszę i ciepło, a do tego są w pełni bezpieczne. Komfort akustyczny najlepiej przedstawiają poniższe wskaźniki.
VIGO - Rw 45(-2;-5) dB, co daje Ra1=43 dB; Ra2=40 dB
SYNEGO - Rw 44(-2;-5) dB, co daje Ra1=42 dB; Ra2=39 dB
Badania zostały przeprowadzone na konkretnych oknach wyprodukowanych przez EUROCOLOR. Pokazuje to, że okna akustyczne VIGO i SYNEGO znacznie lepiej zabezpieczają domowe wnętrza przed hałasem niż okna standardowe. Było to możliwe dzięki nowym technologiom, które umożliwiły zastosowanie szyb dźwiękochłonnych obustronnie laminowanych oraz nowoczesnych i mocnych okuć Moderno. Co najważniejsze okna VIGO i SYNEGO pomimo wysokich współczynników izolacyjności akustycznej nie straciły na izolacyjności cieplnej, dzięki czemu są także energooszczędne.
To nie jedyne walory tych okien, o których można się przekonać zapoznając się ze szczegółową specyfikacją techniczną. Dobre parametry techniczne połączone z wysoką estetyką wykonania i możliwością wyboru dowolnego koloru dają to, co człowiekowi potrzeba do poczucia pełnego komfortu. Ważnym atutem jest także przystępna cena. Dźwiękoszczelne okna to dzisiaj realna potrzeba wielu mieszkańców miast i domów położonych w bliskich odległościach od hałaśliwych miejsc. Przy ich wyborze należy zwracać uwagę jednak nie tylko na współczynnik izolacyjności akustycznej, ale także cieplnej, które czasami nie idą ze sobą w parze. Wybór okna o wysokim Rw, ale niskiej izolacji cieplnej nie zapewni pełnego komfortu i sprawi, że wzrosną koszty ogrzewania.
Najlepiej wybierać rozwiązania, takie jakie oferują systemy VIGO i SYNEGO łączące w sobie optymalne wartości jednego i drugiego wskaźnika, w których wysokość każdego z nich osiągnięto bez szkody dla drugiego. To zapewni wystarczającą ochronę przed hałasem i zimnem.