Rolety zewnętrzne elektryczne – czym są i jak wyglądają?
Rolety zewnętrzne elektryczne to nowoczesne osłony okienne montowane na elewacji budynku i sterowane przy pomocy specjalnego napędu. W większości przypadków produkowane są z wytrzymałego, a zarazem lekkiego aluminium, które zapewnia estetyczny wygląd całej konstrukcji. Do dyspozycji mamy też rolety wykonane z profili PCV, które wykazują równie dobre parametry użytkowe.
W zależności od systemu montażu konkretnego modelu, a dokładnie od umiejscowienia skrzynki, do której zwija się roleta, rolety zewnętrzne elektryczne mogą mieć nieco inną konstrukcję. Taka skrzynka może być umieszczona:
- na ramie okiennej, dzięki czemu po zamknięciu roleta znajduje się tuż przy szybie okiennej;
- na elewacji, co w efekcie pozwala na zamknięcie całej wnęki okiennej;
- w ścianie, co umożliwia zamaskowanie całej skrzynki oraz stworzenie spójnej powierzchni rolety z elewacją.
Warto również zaznaczyć, że rolety zewnętrzne elektryczne różnią się także budową segmentów. Każda z nich stworzona jest ze specjalnych profili o zróżnicowanym kształcie i rozmiarze, które tworzą pancerz rolety. W profilach znajdziemy również dodatkowe wypełnienie termoizolacyjne (np. z pianki poliuretanowej), które z jednej strony zapobiega utracie ciepła z wnętrza domu, a z drugiej chroni przed nadmiernym hałasem z zewnątrz.
Kluczowym elementem każdej rolety zewnętrznej elektrycznej jest silnik, który odpowiada za sprawne podnoszenie i opuszczanie rolety. Na rynku dostępne są rolety z dwoma różnymi rodzajami silników, dobieranymi w zależności od ciężaru oraz powierzchni osłony okiennej. Silnik tradycyjny posiada mechaniczną krańcówkę, która regulowana jest przy użyciu pokręteł, natomiast nowoczesny silnik jest wyposażony zazwyczaj w krańcówkę elektryczną, która zapobiega awariom rolet w zimie, gdy zalegający śnieg blokuje cały układ.
Jak działają rolety zewnętrzne elektryczne?
Sterowanie roletami zewnętrznymi elektrycznymi odbywa się przy pomocy specjalnych siłowników, silników oraz odbiorników, które pozwalają na precyzyjne ustawienie procesu ich działania. To, na jaki rodzaj sterowania rolety automatycznej się zdecydujemy, również zależy od jej ciężaru, położenia, umiejscowienia budynku oraz samego typu rolety (tego, czy jest to roleta nadstawna, roleta podtynkowa czy też roleta nadtynkowa). Do wyboru mamy:
- rolety ręczne (przewodowe) – by je podnieść, konieczne jest podciąganie taśmy lub sznurka poprzez kręcenie korbą zwijarki. Rolety te wymagają umieszczenia instalacji elektrycznej pomiędzy silnikiem rolety a włącznikiem. Są one obsługiwane za pomocą przełączników klawiszowych lub włączników z zegarem sterującym, które montowane są na ścianie. Co ważne, dany przełącznik może sterować zarówno jedną roletą, jak i całą grupą rolet;
- rolety elektryczne (bezprzewodowe) – są obsługiwane przy pomocy nadajników, które dzięki falom radiowym nadają zdalnie sygnał do silnika. Takie nadajniki dzielą się na:
- nadajniki naścienne i przenośne (piloty) – nadajniki naścienne wymagają podejścia do nich podczas otwierania i zamykania rolety, jednak trudno je zgubić. Piloty są natomiast wygodne, jednak łatwiej je zgubić lub uszkodzić;
- nadajniki jedno- i wielokanałowe – liczba kanałów jest uzależniona od tego, ile rolet lub grup rolet posiadamy. W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się rolety elektryczne wielokanałowe (z 6, 9 lub 12 kanałami).
Rolety zewnętrzne ręczne czy elektryczne – co wybrać?
Tym, co przemawia za wyborem rolet zewnętrznych elektrycznych, jest z pewnością dużo większy komfort użytkowania. By podnieść lub opuścić osłonę, wystarczy, że naciśniemy odpowiedni przycisk, bez konieczności używania siły. Co ważne, system sterowania możemy zaprogramować w taki sposób, by za pomocą jednego przycisku podnosić i opuszczać wszystkie rolety równocześnie. Rolety zewnętrzne są niestety bardziej uciążliwe w obsłudze, ponieważ wszystkie czynności musimy wykonywać oddzielnie, co zajmuje więcej czasu i wymaga od nas większego zaangażowania.
Kolejną kwestią jest awaryjność rolet zewnętrznych elektrycznych i ręcznych. Systemy z ręcznymi zwijaczami wykazują stosunkowo niedużą awaryjność, jednak rolety z systemem elektrycznym mogą ulec awarii. By uniknąć konieczności demontażu całej rolety, warto zainwestować w silnik z zabezpieczeniem przeciążeniowym oraz funkcją zatrzymywania rolety w sytuacji, gdy natrafi na przeszkodę. Ważne jest również, by moc silnika była dobrana odpowiednio do rozmiarów rolety, co jest szczególnie istotne m.in. w przypadku dużych rolet tarasowych.
Ile kosztują rolety zewnętrzne elektryczne?
Czynnikiem, który często przeważa o wyborze danego typu sterowania roletą zewnętrzną, jest cena osłony okiennej. Warto zaznaczyć, że koszt rolety zewnętrznej elektrycznej, podobnie jak tej sterowanej ręcznie, jest uzależniony od wielu czynników, w tym m.in. od:
- szerokości otworów okiennych, które chcemy zabezpieczyć;
- rodzaju rolety zewnętrznej;
- materiału wykonania;
- wyposażenia dodatkowego, np. zabezpieczeń antywłamaniowych.
Przyjmuje się, że przeciętny koszt rolety zewnętrznej sterowanej ręcznie wynosi około 300-400 zł/m2. Ceny rolet zewnętrznych automatycznych zaczynają się od około 800 zł/m2, jednak w przypadku najbardziej zaawansowanych rozwiązań musimy się liczyć z ceną nawet do 2 000 zł/m2.
Czy warto inwestować w rolety zewnętrzne elektryczne?
Rolety zewnętrzne elektryczne to osłony okienne, które są zdecydowanie warte swojej ceny. Dzięki nim nie tylko zapewnimy sobie komfortowe podnoszenie i opuszczanie całej konstrukcji, ale także zabezpieczymy pomieszczenia przed chłodem i gorącem, ograniczymy hałas dobiegający z zewnątrz i zwiększymy ochronę przed włamaniem. Pamiętajmy jednak, że nie każdy może sobie pozwolić na tak duży wydatek. W takiej sytuacji znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybór dobrej jakości rolet sterowanych ręcznie niż zakup najtańszych rolet zewnętrznych elektrycznych, które mogą okazać się awaryjne.