Na czym polega ciepły montaż okien?
Ciepły montaż okna PCV polega na wykonaniu trzech warstw izolacji w miejscu styku ościeżnicy z murem. Niestety montaż okien wyłącznie przy użyciu pianki poliuretanowej nie daje dobrych rezultatów. Porowata struktura pianki przepuszcza wilgoć z zewnątrz, więc po czasie izolacja może stracić szczelność i wokół okna może pojawić się pleśń. Niezabezpieczona warstwa pianki nie tłumi też tak jak należy hałasów z zewnątrz. I właśnie dlatego zaleca się ją zabezpieczyć z obu stron taśmami.
Ciepły montaż okien – kolejne kroki postępowania
Ciepły montaż okien plastikowych zaczyna się na etapie osadzania stolarki w murze. Uwzględniając to, czy ściany są jedno-, czy kilkuwarstwowe okna montuje się głębiej lub wysuwa bardziej ku zewnętrznej stronie muru.
W ścianach jednowarstwowych, bez ocieplenia, o grubości ok. 40-50 cm okna montuje się mniej więcej w połowie grubości muru. W przypadku ścian warstwowych z wewnętrzną izolacją, okna mocuje się w warstwie termoizolacji za pomocą długich kotew przyczepianych do muru nośnego. Natomiast w budynkach ze ścianami trójwarstwowymi, z ociepleniem zewnętrznym, okna osadza się przy krawędzi ściany zewnętrznej lub lekko wysuwa poza jej lico np. na połowę grubości profilu.
Gdy już wiadomo, na jakiej głębokości osadzić okno, przystępuje się do ciepłego montażu. Do wykonania termoizolacji najlepiej używać materiałów pochodzących od jednego wytwórcy, a pracę zlecić doświadczonym fachowcom, gdyż najmniejszy błąd może spowodować znaczne straty ciepła i obniżyć trwałość stolarki.
Ciepły montaż okna wymaga przygotowania podłoża. Powierzchnię oczyszcza się i, jeśli istnieje taka potrzeba, wyrównuje za pomocą zaprawy murarskiej, a później gruntuje. Następnie do ościeżnicy przykleja się taśmy: paroszczelną od wewnętrznej i paroprzepuszczalną od zewnętrznej strony. Dodatkowo w narożnikach zostawia się zakład o szerokości ok. 4 cm.
Następnie poziomuje i pionuje się okno, unieruchamia go przy pomocy klinów i mocuje na kotwach, dyblach lub konsolach. Później zdejmuje się osłonki z taśm po zewnętrznej stronie ramy okiennej i przykleja je go muru (musi być zagruntowany i suchy) dociskając gumowym wałkiem. Na koniec szczeliny wypełnia się pianką poliuretanową (przed aplikacją warto zwilżyć podłoże) pozostawiając miejsce na jej rozprężenie, naddatki usuwa i przykleja do muru taśmę nałożoną na wewnętrzną stronę ościeżnicy.
Ile można zaoszczędzić na ciepłym montażu okien - jaka jest cena?
Zastosowanie ciepłego montażu okien ma sens jedynie w przypadku okien energooszczędnych lub pasywnych o niskim współczynniku przenikania ciepła. Oczywiście dotyczy także drzwi przesuwnych i drzwi wejściowych, w tym drzwi zewnętrznych aluminiowych, jeśli wyroby te zostały wyposażone w rozwiązania minimalizujące straty ciepła.
Ciepły montaż nie tylko pozwala zachować stolarkę okienną w dobrym stanie, ale także przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Ile można na nim zaoszczędzić? Wszystko uzależnione jest od powierzchni okien w budynku, ich współczynnika przenikania ciepła i rodzaju stosowanego opału. W średniej wielkości domu, gdzie powierzchnia okien zajmuje ok. 20-25 m2, ściany i dach zostały właściwie zaizolowane, a w budynku zamontowano okna o współczynniku przenikania ciepła poniżej 1,1, oszczędności na ogrzewaniu mogą wynieść nawet kilkaset złotych w ciągu sezonu grzewczego!
Przyjmując, że przez okno o współczynniku Uw=1,1 W/m2K ucieka ok. 33 kWh ciepła, to przy założeniu, że okres grzewczy trwa jakieś 6-7 miesięcy, utrata ciepła w tym czasie wynosi ok. 198-321 kWh. Wytworzenie 1 kWh energii przy użyciu węgla kosztuje jakieś 0,15 zł, więc w ciągu roku straty na jednym oknie wynoszą ok. 29,7-48,15 zł. Biorąc pod uwagę, że w standardowym budynku zamontowanych jest ok. 10-12 takich okien, roczne straty na ogrzewaniu wynoszą 297-577,80 zł! Oczywiście przy używaniu droższego opału, jakim jest gaz ziemny, olej opałowy czy energia elektryczna, kwoty te będą jeszcze wyższe.
Jeżeli więc chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu, polecamy ciepły montaż okien energooszczędnych lub pasywnych o współczynniku Uw poniżej 1,1 W/m2K, a jeszcze lepiej o współczynniku Uw poniżej 0,7 W/m2K, jaki posiadają okna z serii Geneo.